Choď na obsah Choď na menu
 


Ak padne Grécko, zaplavia Európu imigranti a islamisti

Kotzias: „Ak padne Grécko, zaplavia Európu imigranti a islamisti“

0

Atény, 10. marca 2015 (HSP/ AP-Ivan Sekretarev)

 

            Grécka téma je v súčasnosti jedna z najhorúcejších v EÚ. Pre mnohých politikov a ekonómov je Grécko poriadny strašiak, niektorí sa však na tento štát pozerajú so zvedavosťou a nádejou: krajina zmietajúca sa v kríze zúfalo hľadá východisko a možno ukáže cestu aj iným?

            Gréci sa snažia dohodnúť s vedením EÚ o ozdravných opatreniach, ktoré budú pre krajinu čo najmenej bolestivé.

            Stále upozorňujú na to, že aj samotná EÚ sa dostane do obrovských problémov, ak Grécko skrachuje alebo aspoň opustí eurozónu. Koncom minulého týždňa počas svojej návštevy Lotyšska a krátko po rokovaniach so svojimi európskymi kolegami grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias na tlačovej konferencii upozornil, že „ak sa ekonomicky zrúti Grécko, zaplavia Európu nelegálni prisťahovalci a islamskí bojovníci.“

            Nikos Kotzias podobnú smutnejšiu predpoveď zopakoval aj v rozhovore pre grécku televíziu. Prízvukoval, že „pôjde o milióny prisťahovalcov a tisíce džihádistov, ktorí prídu do Európy, ak sa Grécko ekonomicky zrúti“.

            Poukázal na to, že západný Balkán je destabilizovaný. Domnieva sa, že „Ukrajina, Sýria, Irak a severná Afrika tvoria jednu nebezpečnú „kosu“, ktorá je pripravená seknúť.“

            Považuje za kultúrny rasizmus spôsob, akým sa zvyšok Európskej únie ku Grécku chová. Kritizoval tvrdohlavosť a neústupnosť krajín eurozóny voči úsiliu novej vlády v Aténach dosiahnuť zmiernenie dlhovej záťaže, úsporných opatrení a štrukturálnych reforiem.

            Rovnako ako všetci členovia novej gréckej vlády, tak aj samotný šéf diplomacie je presvedčený, že by EÚ mala spôsob správania voči Grécku zmeniť. Podčiarkol, že je to „geostrategická nutnosť“.

            Vedenie EÚ obvinil z toho, že „sa rozhodlo rozdrviť vládu strany SYRIZA už od prvých dní a že na to ide pomaly a jemne. Ale čo to prinesie? Iba pravicový extrémizmus a chaos,“ podčiarkol Nikos Kotzias.

            Súhlasil s nedávnymi výrokmi gréckeho zástupcu ministra vnútra Janisa Panusisa, ktorý pred 2 týždňami varoval, že Grécko nechá 300 až 500 tisíc imigrantov odísť do ďalších európskych krajín.

            Grécko už dávnejšie požaduje od EÚ väčšiu pomoc pri riešení problému s prílevom ilegálnych prisťahovalcov. Grécka vláda neustále upozorňuje na to, že ak sa Európa nezačne solidárnejšie podieľať na starostlivosti o prisťahovalcov, bude mať ešte horšie problémy ako Grécko, z ktorého odídu stovky tisíc emigrantov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.