Choď na obsah Choď na menu
 


Banková Trojka: Moc bez kontroly

Autor: Květa Pohlhammer Lauterbachová 

     

 

Doktor Vichas: "Kto má peniaze, žije. Kto ich nemá, zomrie ".


            Nemáme bohužiaľ kapacitu, aby sme mohli tento dokument televízie ARTE otitulkovať a ponúknuť ho našim čitateľom česky. Tí, ktorí vedia po nemecky, by nemali váhať a venovať mu 90 minút. Film je napínavý a nabitý faktami viac než hociktorý futbalový zápas v Lige majstrov.

            Povinne by ho mali zhliadnuť všetci politici a občania, ktorí nepochopili, o čo ide a melú si stále svoje o flákajúcich sa Grékoch. Nie, že by v Grécku nebolo čo vylepšovať. Ale v súčasnom finančnom a peňažnom systéme rozhodujú iní aktéri o stupni rozvoja krajín a o tom, kam rast jednotlivých krajinách vôbec pustia. 

            Zvolení politici sú buď podplácaní, alebo hrajú vedľa banksterov a korporácií len druhé husle. Inak by sme boli aj my v Česku po 25 rokoch po "zamate" možno niekde inde. Neboli by sme zásobárňou lacnej pracovnej sily a odbytiskom nekvalitného tovaru vyrobeného niekde na druhej strane zemegule, alebo menej kvalitného tovaru od našich bohatších susedov.

TROJKA - mocenské monštrum ovládajúce európske štáty

            Autor dokumentu, ekonomický publicista Harald Schumann, viac ako rok sondoval úlohu a dôsledky pôsobenia všemocnej Trojky v posledných šiestich rokoch v Európe. Dnes už sa však nebude hovoriť v Bruseli a mainstreamových médiách o Trojke, ale o "inštitúciách", aby sa nedráždil európsky ľud. Mocenské monštrum, ktorá nemá žiadnu legitimizáciu, ovládlo Európu a nepýta sa Európskeho parlamentu, čo môže a nemôže. A Schumann si kladie otázku: "Čo sa stane s Európou v mene Trojky?"

            Spôsob, akým je riadená emisie peňazí a ich uvádzanie do obehu, spôsobuje vážne poruchy v hospodárstve. Píšeme o tom neustále. Nikto z politikov, ktorí by mali zastupovať občanov, ale sú v skutočnosti reprezentantmi záujmov bankových korporácií, to nechce vidieť a počuť. V ekonomike existuje kolobeh, vďaka ktorému sú všetci aktéri previazaní a na sebe závislí. Výdaj jedného je príjmom druhého. 

            V momente, kedy dochádza k poklesu miezd a kráteniu výdavkov, padajú podniky, klesá výber daní a je naštartovaná deflačná špirála. Krugman to vysvetľuje vo filme úplne polopaticky. Jediné, čo v poslednej dobe skutočne rastie, je objem ničím nekrytých peňazí, papierikov, a to je zločin.

Grécko bolo obetované na oltár udržania už neudržateľnej finančnej stability

            To je z dokumentu úplne zrejmé. Už od samého začiatku prezradil jeden člen Trojky, tj. MMF, negatívne dopady, ktoré bude mať nalinkovaný program na prepad krajiny. Povedali, že Grécko sa dostane na úroveň Zimbabwe. 

            V dokumente vystupuje člen výkonného výboru MMF, ktorý stratégiu kritizoval spolu s ďalšími členmi výboru. Tiež nás zoznamuje s tým, čo sa dialo v súvislosti s poskytnutím "pomoci" Grécku zo strany MMF. Boli zmenené nenápadne pravidlá MMF, regulujúce poskytovanie úverov práve kvôli Grécku. 

            Grécko bolo vybrané ako slabý článok reťaze, ktorý umožnil naštartovanie európskej krízy: oslabenie Európy a jej podriadenie globálnemu imperátorovi. V čase vstupu do eurozóny na tom bolo Belgicko horšie. Jeho trik, ako splniť kritériá pre prijatie eura, bol ďaleko zločinnejší, pretože umelo znížil mieru zadlženia skrze štatistický podvod s dôchodkovými fondmi. 

            Napriek tomu bolo vybrané Grécko. Grécko bolo obetované na oltár tzv. "Globálnej finančnej stability." Pravdaže len dočasnej, lebo z matematického pohľadu systém nie je udržateľný.

Gréci sú v EÚ len prví v rade

            " Kto má peniaze, žije. Kto ich nemá, zomiera ", hovorí vo filme lekár Georgios Vichas, ktorý vedie dobrovoľnícku kliniku v Aténach. Lekári a personál tu pracujú zadarmo a lieky a materiál im posielajú občania z tých krajín, ktorých banky boli zachránené z úverov MMF a záchranných fondov Európskej únie. 

            Úroky musia splácať Gréci z ušetrených peňazí. Vinou pádu ekonomiky, úteku boháčov zo zeme, bolo na pokyn Trojky zrušených 40% všetkých nemocníc a polikliník v krajine, lekári a personál prepustení. Ale aj údaje z Írska sú drsné: 60% mladých ľudí sa vysťahovalo z krajiny. Akú môže mať takáto krajina budúcnosť?

            Občania z niektorých krajín sa správajú solidárne a ponúkajú svoju pomoc. A ide práve o občanov krajín, ktorých politici majú plnú pusu európskej solidarity, avšak solidarity pre Deutsche Bank, PNB Paribas, Hypo Alpe Adria a ďalších bánk, ktoré sú z peňazí daňových poplatníkov chudobných krajín a krajín eurozóny zachraňované. 

             V minulom článku sme spomenuli Othmar Karas, šéfa rakúskych európskych ľudovcov, ktorý bol spravodajcom v EÚ Parlamente ohľadom činnosti Trojky. Vo filme vystupuje a hovorí o "svetle v tuneli", ktoré po ďalších požadovaných úsporách musí prísť. Dúfam len, že on na konci svojho života žiadne svetlo neuvidí. A verím, že spravodlivosti bude učinené raz zadosť, aj v jeho prípade. 

             A trest postihne všetkých zradcov humanity, ktorí podľahli mamonu, vrátane našich ľudovcov, nielen tých rakúskych. Ich cieľom je totiž len zabezpečiť, aby bohatí boli ešte bohatší, a to na úkor 90% väčšiny a pritom dúfajú, že z tejto ohlodané kosti im páníček ešte niečo prihodí.

            Harald Schumann žiada viac transparentnosti, spravodlivosti a sociálny zmier v Európe. Kladie nepríjemné otázky, ponúka obsiahlu rešerš a ukazuje na dôsledky vyčíňania trojkou v Európe. Forma, ktorou je dokument natočený, umožňuje pochopiť linku udalostí v posledných rokoch v Európe i laikom, ktorí ekonomickým zákonom moc nerozumejú. Nielen dlžníci, ale aj veritelia by mali niesť zodpovednosť. 

            Nikto nenútil francúzske a nemecké veľkobanky poskytovať úvery tým, o ktorých vedeli, že ich nebudú môcť splácať. Prepletenosť sveta financií s politikou a korupcia dosiahla vrchol.

            Ak by Česká televízia chcela náhodou napraviť svoju zlú reputáciu, má k dispozícii materiál, ktorý by mal byť čo najskôr odvysielaný. V každom prípade si nájdite 90 minút na prezretie tohto cenami ovenčeného, ​​veľmi kvalitného dokumentu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.