Choď na obsah Choď na menu
 


Friedman o Rusku, USA a Ukrajine

2014-12-26

         George Friedman, americký politológ a šéf americkej agentúry Stratfor ("súkromné ​​CIA") dal pri návšteve Moskvy rozhovor denníku Kommerstant, v ktorom sa venoval geopolitike vzťahov USA a Ruska okolo ukrajinskej krízy a kde okrem iného hovorí "Problém je vo fundamentálne odlišných pozíciách dvoch veľmocí . "USA sa snažia nedopustiť, aby v Európe vznikol hegemón a narušil tak rovnováhu síl. Najväčšou nočnou morou Washingtonu je spojenectvo Nemecka a Ruska v Európe. Naopak Rusko nemôže dopustiť západnú vojenskú kontrolu na predpolí svojej západnej hranice a nočnou morou Moskvy sú západné vojenské jednotky pár sto kilometrov od Voronežu alebo Kurska. Ako Friedman dodáva: obe pozície sú legitímne, pretože odrážajú národné záujmy oboch krajín.

         V súčasnej dobe sa Európa nachádza v procese fragmentácie, ktorý znemožňovala studená vojna a obavy z destabilizácie. Hneď po jej skončení začali procesy, ktoré menili hranice v Európe (Juhoslávia, Kaukaz a teraz tiež snahy o nezávislosť Škótska a Katalánsko). Podľa Friedmana nie je v takom kontexte ukrajinská kríza ničím unikátnym a je prejavom odstredivých tendencií, ktoré sa dajú pozorovať v Európe už dlhšiu dobu. "Inak povedané, ukrajinská kríza je zviazaná nielen s Ruskom. Je tiež zviazaná s európskymi procesmi, s krízou Európy, "hovorí Friedman.

         "Európania sú hrdí na to, čo nazývajú, výnimočnosťou ': ako by sa zbavili vojen a pol storočia žili vo svete stability a rozkvetu. Ale do začiatku 90. rokov bola Európa v podstate okupovaná USA a ZSSR. Potom sa stala Juhoslávia, potom Kaukaz. Európsky kontinent nebol nikdy naozaj mierový. "

         K obvineniam na adresu Ruska, ktoré vznáša EÚ a USA ohľadom Krymu, kde malo Rusko "prekročiť hranicu silou" prvýkrát od druhej svetovej vojny, Friedman povedal, že "Američania vedia, že je to blbosť. Prvým príkladom bola Juhoslávia. A Kosovo sa stalo len kulmináciou toho procesu. USA sú priamo zainteresované na týchto udalostiach. "

Aké sú ciele USA a Ruska na Ukrajine?

         Podľa Friedmana v posledných sto rokoch bolo cieľom USA nedovoliť, aby sa jednej veľmoci podarilo skoncentrovať príliš veľa moci, aby ovládla Európu. Princíp bol jednoduchý, snažiť sa udržať rovnováhu moci v Európe a prípadne sa pridať na poslednú chvíľu na slabšiu stranu. "Pritom USA považovali za najnebezpečnejší potenciálny zväz medzi Ruskom a Nemeckom. To by bolo spojenectvo medzi nemeckou technológiou a kapitálom a ruskými prírodnými zdrojmi a ľudskými zdrojmi. "

         USA sa teraz snažia o blokovanie niekoľkých možných regionálnych hegemónov, ako sú Srbsko, Irán, Irak. Metóda, ktorú aplikujú, je vytváranie chaosu, ktorý oslabuje, nie priama konfrontácia.

         Fragmentovanie Európy oslabuje NATO a v danú chvíľu európske krajiny nemajú žiadnu skutočnú armádu a spoliehajú na vojenskú silu USA. "V kontexte oslabenia Európy, moc Ruska dostatočne vzrástla," tvrdí Friedman.

         Strategický imperatív Ruska je podľa jeho názoru "mať čo možno najhlbšiu nárazníkovú zónu na svojich západných hraniciach. Preto sa Rusko bude vždy zvláštnym spôsobom správať k Bielorusku, Ukrajine, Pobaltiu a ďalším krajinám východnej Európy. Majú veľký význam pre národnú bezpečnosť Ruska. "Rusko vo vzťahu k Ukrajine a NATO nemôže dopustiť situáciu, kedy by sa ich jednotky ocitli pár sto kilometrov od Voronežu alebo Kurska.

         K otázke motívov USA v prípade Ukrajiny ďalej Friedman uvádza: "USA boli zainteresované na tom, aby na Ukrajine bola prozápadná vláda. Videli, že Rusko je na vzostupe a snažili sa o to, nenechať ho konsolidovať pozície v postsovietskom priestore. Úspech prozápadne síl na Ukrajine by umožnil zadržania Ruska. "

         Na Ukrajine podľa ruského názoru došlo k štátnemu prevratu a Friedman dodáva: "Skutočne sa jednalo o ten najmenej skrytý štátny prevrat v dejinách."

"Cieľom Ruska je dosiahnuť to, aby Ukrajina bola neutrálna, naopak cieľom USA je, aby Ukrajina zadržiavala Rusko a zabránila jeho vzostupe v Európe. Oba ciele sú legitímne a žiadna strana sa nemýli, pretože obe vychádzajú zo svojich národných záujmov, "dodáva Friedman.

Ako súvisí ukrajinská kríza so Sýriou a Blízkym východom?

         Podľa neho USA došli k názoru, že Rusko je na vzostupe a ohrozuje americké poňatie rovnováhy síl v Európe vďaka otázke Sýrie, kde "Rusi ukázali Američanom, že dokážu ovplyvňovať procesy na Blízkom východe. Ale USA majú v tomto regióne dosť svojich problémov aj bez Rusov. "Rusko zasahovalo do situácie na Blízkom východe a Rusi tak zle odhadli reakciu USA, ktoré si vec preložili ako snahu o to uškodiť USA v regióne, kde majú svoje kľúčové záujmy. Ukrajina bola pre USA mierne nájdeným nástrojom k tomu, ako poškodiť Rusko - pretože v jeho záujme nebola destabilizácia Ukrajiny. Neznamená to, že by Sýria bola priamo príčinou ukrajinskej krízy, ale viedla v USA k úvahe, že Rusko je problém.

K čomu slúžia západné sankcie?

         V tomto kontexte Friedman vysvetľuje, že zmysel sankcií spočíva v tom, aby "s minimálnym poškodením pre USA asi s o niečo väčším pre EÚ urobili Rusku bolesť s tým, aby kapitulovalo pred americkými požiadavkami. Sankcie demonštrujú silu USA. A USA ochotne túto silu využívajú voči krajinám, ktoré nemajú čím adekvátne reagovať. "Nejde tu o nejakú snahu o zmenu režimu v Rusku, ale o to, aby došlo k obmedzeniu manévrovacieho priestoru Ruska. Svoju úlohu zohrávajú aj ďalšie okolnosti ako sú problémy ruskej ekonomiky a cena ropy.

         Friedman odmietol, že by zníženie cien ropy bolo dôsledkom nejakej konšpirácie USA. Podľa neho ide o reakciu na spomalenie rastu vo svetovej ekonomike spolu s technologickou revolúciou ťažby ropy, ktorej sa ťaží viac. Pripomenul, že ruská vláda nevyužila posledných 10 až 15 rokov k diverzifikácii ekonomiky v situácii a v čase, keď mala vysoké príjmy z predaja energetických zdrojov.

         Od vzťahov medzi Moskvou a Pekingom nemožno podľa neho očakávať príliš, pretože Čína sa musí teraz venovať predovšetkým svojím problémom - spomaľovanie rastu, vysoká inflácia a nezamestnanosť. Podľa neho plynovody do Číny, do ktorých Rusko investuje značné sumy, ťažko pomôžu ruskej ekonomike.

Kam bude kríza smerovať?

         "Rusko neustúpi vo veci Krymu. To je očividné. Ale myslím, že sa môže stretnúť s vážnymi problémami okolo zásobovania polostrova. Pritom Moskva nemôže ustúpiť v rade svojich požiadaviek vo vzťahu k Ukrajine. Nemôže dopustiť, aby na ukrajinskom teritóriu boli západné vojaci. To je nočná mora Moskvy a to tiež ohraničuje jej priestor pre manévre.

         USA sa musia strategicky rozhodnúť, nie teraz, ale do budúcna: buď sa budú viac aktívne zasahovať do záležitostí Ukrajiny, čo so sebou nesie komplikácie, alebo vybuduje novú alianciu vnútri NATO alebo mimo NATO s účasťou Poľska, Rumunska, pobaltských krajín a napríklad Turecka. K tomu pomaly ale už dochádza. A to bude to, čo Rusko neakceptuje:, sanitárny kordón '. Pre USA nie je dôležité kontrolovať Ukrajinu, ale to, aby Rusko nekontrolovala Ukrajinu. "

         Podľa názoru George Friedmana je ale hlavnou otázkou to, či to Rusko zvládne, pretože už teraz zápasí s mnohými faktormi, ktoré viedli ku krachu ZSSR, ako je neexistencia efektívneho transportného systému, skeptický vzťah regiónov od Kaukazu po Ďaleký východ k hlavnému mestu, a predovšetkým potom ruská ekonomika, ktorá závisí na vysokých cenách energetických zdrojov.

         George Friedman (nar. 1949 v Budapešti) je americký politológ a zakladateľ súkromnej agentúry Stratfor, ktorú niektorí označujú ako súkromnú CIA. Friedman sa špecializuje na oblasti globálnej geopolitiky, spravodajstvo, zber informácií a ich analýzu, medzinárodné vzťahy, geopolitické predvídanie či zahraničnú a bezpečnostnú politiku USA. Je autorom niekoľkých knižných bestsellerov ako napríklad The Next Decade alebo The Next Hundred Years (vyšlo slovensky ako Nasledujúcich sto rokov v roku 2010) Agentúru Stratfor (Strategic Forcasting) založil v roku 1996. Od tej doby sa firma zaoberá predovšetkým geopolitickým spravodajstvom a dodáva dnes strategické analýzy a predpovede pre individuálnu aj korporatívne klientov po celom svete .

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.