Choď na obsah Choď na menu
 


Grécko chce zhabať nemecký majetok ako reparácie za nacistické zločiny

Grécko chce zhabať nemecký majetok ako reparácie za nacistické zločiny

0

Atény 11. marca 2015 (TASR/HSP/ -Lefteris Pitarakis)

 

Parlament vytvorí výbor

            Grécky minister spravodlivosti Nikos Paraskevopulos je pripravený podpísať rozhodnutie súdu, ktoré by umožnilo vláde skonfiškovať nemecký majetok so zámerom čiastočne kompenzovať obete nacistických zločinov počas druhej svetovej vojny. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

            Podľa ministra je rozhodnutie najvyššieho súdu z roku 2000 naklonené preživším z mesta Distomo, ktorí sa dožadujú odškodnenia za zabitie vyše 218 miestnych obyvateľov nacistami v roku 1944.

            "Zákon stanovuje, že na realizáciu rozhodnutia najvyššieho súdu je potrebný súhlas ministra spravodlivosti. Verím, že tento súhlas by mal byť udelený, a som pripravený tak urobiť," uviedol Paraskevopulos v rozhovore pre televíznu stanicu ANT 1.

            Jeho výrok prišiel deň po tom, ako grécky parlament odobril ďalšie konanie vo veci obnovených požiadaviek na vojnové reparácie od nemeckej strany. Podľa gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa je otázka reparácií je "veľmi citlivá", musí sa však riešiť.

            Parlament vytvorí výbor, ktorý sa bude zaoberať vymáhaním reparácií vrátane vyplatenia vynútenej pôžičky, ktorú Grécko poskytlo nemeckej centrálnej banke, náhrady za zničenie infraštruktúry a ekonomiky krajiny, ako aj vrátenia ulúpených pamiatok.

            Nemecko nedávno uviedlo, že problematiku vojnových reparácií voči Grécku vyriešilo v zmluve z roku 1990, na základe ktorej došlo k opätovnému zjednoteniu krajiny.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.