Choď na obsah Choď na menu
 


Hromadné hroby obetí kyjevskej junty pri Donecku

30. 9. 2014

 

         VÁCLAV DANDA sa zamýšľa nad domnelým "ukľudnením  situácie" počas prímeria v Donbase a vyvodzuje z toho záver, že ide len o skrytú prípravu ďalšej protiruskej operácie Spojených štátov.

         Boje na Ukrajine neutíchajú, len sa o nich v médiách menej hovorí a píše. Pozornosť máme teraz poslušne venovať bojom v Iraku a v Sýrii. Kyjev potrebuje po katastrofálnych porážkach preskupiť sily a dozbrojiť. Donbas zasa stabilizovať situáciu v rozbombardovaných mestách. A Spojené štáty hľadia dať dohromady novú protiruskú koalíciu, ktorá sa v rozhodujúcich európskych krajinách už značne drobí. Až nadíde správny okamih, oznámi nám to niečo podobné, ako bola operácia "zostrelený boeing MH 17". Najskôr sa však bude musieť propaganda vyrovnať s kauzou objavených masových hrobov, do ktorých kyjevskí nacisti upratali svoje obete.

Na východnom fronte kľud?

         Aj napriek dojednanému krehkému prímeriu dochádza čoraz častejšie k bojom na frontovej línii, kde sa len pomaly tvorí nárazníková zóna pod dohľadom pozorovateľov OBSE. Kyjevská armáda sa snaží za každú cenu udržať strategicky dôležité letisko v Donecku, ktoré pokladá za hlavné nástupisko pre novú ofenzívu proti domobrane, až dorazia čerstvé posily a zbrane. Je veľmi pravdepodobné, že k tomu dôjde ešte pred blížiacou sa zimou.

         Boje o letiská trvajúce už cez mesiac a stáli cez víkend ukrajinskú armádu desiatky mŕtvych. Domobrana nasadila na obranu svojho územia aj tankové jednotky, ktoré zničili niekoľko obrnených transportérov a ich posádky. Stratu jedného obrnencov so siedmimi mŕtvymi priznala aj ukrajinská junta                                         

         Z Doneckého letiska Kyjevská armáda neustále ostreľuje obytné štvrte mesta. Len cez víkend bolo takto zabitých ďalších desať civilistov a na dvadsať ostreľovanie ťažko zranilo. Z priamych ťažkých frontových stretov sa teraz boje obmedzujú skôr na jednotlivé výpady a ostreľovanie pozícií nepriateľa. Napriek tomu ďalej prebiehajú výmeny zajatcov. Tiež tie sa však ďalej komplikujú.

 

Podivné výmeny

         Na rozdiel od domobrany, ktorá zadržiava viac ako 800 ukrajinských vojakov, nemá Kyjev pri nastavenej výmene jeden za jedného už príliš čo "ponúknuť". Nasadzuje teda do výmeny náhodne zatknutých ľudí, ktoré bez súdu väzní iba z "podozrenia za pomoc separatistom". Tí sú často vo veľmi zanedbanom stave a nesú stopy mučenia. Niektorí majú dokonca žeravým železom vypálené hákové kríže na tele.

         Správy, ktoré prichádzajú z dobytých území ovládaných juntou sú už niekoľko mesiacov hrôzostrašné. Masové popravy a budovanie koncentračných táborov, ktoré majú za cieľ vyhladiť ruskojazyčné obyvateľstvo sú na dennom poriadku. Práve z týchto koncentračných táborov sú privážaní zajatci k výmenám za zajatých kyjevských vojakov, pretože príslušníci domobrany sú juntou pri zatknutí strieľaní väčšinou na mieste, preto Kyjev žiadnych skutočných bojovníkov na výmenu nemá. Príbehy, ktoré rozprávajú vymenení civilisti, ktorí prešli kyjevskými vyhladzovacími tábormi pri Kramatorsku a Slavyansku, sú otrasné. Najmä svedectvo väznených žien a detí si nezadajú s výpoveďami väzňov z Osvienčimu či Majdanku.

                 

Masové hroby

         Na územiach, odkiaľ bola vytlačená ukrajinská armáda a nacistické trestné oddiely, domobrana nachádza stopy hrôzy v podobe masových hrobov. V okolí Donecka, kde operovali nacistické oddiely Azov, Dneper a Ajdar, boli vyplienené celé dediny. Masové hroby so 400 telami boli objavené v neďalekom lome, kam zavraždených dedinčanov zvážali nákladné automobily. Napospol išlo o umučené ženy a ich zastrelených mužov. Podľa preživších svedkov bol scenár vždy rovnaký: Muži bol zastrelení a ženy ponechané "pre zábavu" pekelným kolónam "čistiacich oddielov", zloženým z ťažkých kriminálnikov.  

         Identifikácia mŕtvych bude dnes už veľmi obtiažna. Napríklad masový hrob pri obci Nižne Krinky je len vrchol ľadovca. Ďaleko väčšie hroby sa majú nachádzať na územiach okolo Slavyanska a Kramatorska a tiež v okolí Mariupolu, ktoré sú stále pod kontrolou ukrajinskej junty.

         Ruskí vyšetrovatelia na základe týchto skutočností včera oznámili, že začali vyšetrovať "genocídu ruskojazyčného obyvateľstva" na východe Ukrajiny. Moskva viní ukrajinské vedenie zo smrti najmenej 2500 ľudí. " Vyšetrovanie zistilo, že nezistené osoby z najvyššieho politického a vojenského vedenia Ukrajiny vydávali rozkazy k úplnému vyhladeniu rusky hovoriacich občanov, " povedal hovorca ruských vyšetrovateľov Vladimir Markin. Pripomenul tiež, že za genocídu hrozí v Rusku až 20 rokov väzenia alebo aj trest smrti, a že počínanie tých z ukrajinského vedenia, ktorí rozkazy vydávali, je trestné nielen v Rusku, ale aj podľa platných medzinárodných noriem.

         Kyjev je tak opäť v zložitej situácii. Málokto dnes už pochybuje o tom, že zostrelenie civilného letu MH 17 prebehlo v jeho réžii. To však dokázal Západ zatiaľ zastrieť či aspoň "odložiť". S mŕtvymi v masových hroboch to bude mať zložitejšie. Ak medzinárodní pozorovatelia označia ukrajinských nacistov za ich pôvodcu, bude musieť propagandistická mašinéria nasadiť najvyššie obrátky. Zdôvodňovať a ukladať neopodstatnené je síce jej denný chlieb - ale verejnosť ho už zďaleka neprehĺta tak oddane ako spočiatku. Kyjev jej to ostatne dvakrát neuľahčuje.

Žiadny zvláštny status Donbasu nebude

         Západoukrajinský prezident Petro Porošenko v nedeľu odmietol federalizáciu Donbasu, na ktorom sa vyjednávači oboch strán zhodli v Minsku: "O žiadnej federalizácii Donbasu sa v schválenom zákone o zvláštnom usporiadaní samosprávy v oddelených regiónoch Doneckej a Luhanskej oblasti nič nehovorí. Môžem vás uistiť, že ani otázka suverenity, ani územnej celistvosti alebo nezávislého štátu v ponuke dňa nie je. Ukrajina je a bude unitárny štát. Žiadna federalizácia. "

         V tomto prípade sa napodiv zhodne s obrancami Donbasu - lenže z úplne opačného konca. Tí totiž od začiatku opakujú, že dnes už spolužitie v jednotnom štáte s kyjevskými vrahmi tisícov svojich spoluobčanov úplne vylučujú.   Deň po Porošenkovi preto vystúpil v utorok v ruskej televízii vicepremiér Doneckej ľudovej republiky Andrej PURGINA s tým, že žiadny politický zväzok už možný nie je, a to ani federácia. 

         So samostatnosťou počíta aj Luhanská  ľudová republika. "O žiadnej federácii nemôže byť reč," povedal donecký predák v ruskej televízii. "Sú možné ekonomické vzťahy, čiastočne aj spolupráca v bezpečnostných otázkach. Politický zväzok vylučujeme, "konštatoval. Toto stanovisko podľa neho zdieľa drvivá väčšina obyvateľov Donbasu.

         " Ľudia sa v májovom referende vyslovili za samostatnosť ľudových republík a v ozbrojenom konflikte s ukrajinskou armádou stratili 4000 spoluobčanov. Návrat pod správu Kyjeva je nepredstaviteľný, " zdôraznil donecký vicepremiér. Pevný kurz na samostatnosť v utorok potvrdil aj premiér susednej bratskej Luhanskej ľudovej republiky Igor Plotnickij .

Amerika "veľkú vojnu" nevzdáva

         Je stále zrejmejšie, že prímerie nič nevyrieši a konflikt začne čoskoro znova eskalovať. Spojené štáty majú síce teraz plné bombardéry problémov, ktoré spôsobili a vytvorili v Iraku a Sýrii, ale aj pre nich je podľa všetkého prímerie medzi Kyjevom a Donbasom len príležitosťou pre preskupenie síl. Rovnako ako teraz na Blízkom východe potrebujú tiež proti Rusku v medziobdobí zorganizovať nejakú formálnu "koalíciu", ktorá by ich vojnové plány pred verejnosťou "legitimizujovala".

         S tým súvisí víkendová výzva Baracka Husseina Obamu k zjednoteniu celého sveta proti Rusku. Ako povedal v tradičnom prevolaní k národu, proti "ruskej agresii" mieni spojiť celý svet. USA sú podľa neho "na správnej strane dejín", a preto sa musia na túto stranu postaviť im po boku všetci ostatní. Ako by z hrobu prehovoril Leonid Brežnev.

         Je tu zrejmá nepriama úmera: O čo slabšie je bombardovanie Donecka a Luhanska kyjevským delostrelectvom a raketami, o to zúrivejšiu kampaň proti Rusku je potrebné udržať dostatočne "ohriatu". Obamove slová ukazujú, že mocné sily NWO jednoducho za každú cenu chcú "veľkú vojnu." Súčasne však platí aj úmera priama, ktorá Washingtonu radosť nerobí: O čo zúrivejšia je americká protiruskú hystéria, o to viac sa začína v Európe dvíhať vlna nesúhlasu s týmto " cinknutým scenárom ".

Nemci sa už aspoň svojej propagande smejú

         Snáď najsilnejšie znejú tieto hlasy v susednom Nemecku, kde tamojšia mediálna rada ostro kritizovala jednostrannosť mediálne protiruskej a prokyjevskej kampane. A to pritom napríklad druhý kanál nemeckej televízie ZDF vysiela už niekoľko mesiacov satirické pásma zosmiešňujúce oficiálnu ukrajinskú propagandu a protiruskú hystériu. Posledná relácia bola celá venovaná informačnej vojne. Nechýbalo v ňom nič z ukrajinských dezinformačných kampaní, vrátane zostrelenie letu MH 17, ruských humanitárnych konvojov alebo legendárnych družicových fotografií údajných ruských vojsk na ukrajinskom území. Stojí určite za zhliadnutie (má slovenské titulky), aj keď ide o smiech veľa mrazivý.

         Vie si niekto niečo aspoň vzdialene podobného predstaviť v Českej televízii? Perú nám do hláv stále to isté. A naše mediálne rady buď mlčia, alebo dokonca tieto manipulácie výslovne schvaľujú. Napriek nespočetným protestom, ktoré im občania posielajú - a nám dávajú na vedomie.

         Možno preto dokonca hovoriť o tretej úmere. Podobá sa časom "perestrojky", len v nej naši súčasní boľševici zamenili Moskvu za Berlín: Čím viac sa uvoľňuje cenzúra v Nemecku, tým viac sa uťahujú obruče u nás. Havlistické mediálne a politické elity, oddaní "imitátori" washingtonských záujmov, ďalej pritvrdzujú kampaň. Má zastrašiť stále pribúdajúce "neposlušné" politiky aj čoraz aktívnejšiu verejnosť, aby sa nepokúšali narušiť oficiálny dogmu "ukrajinskej lži". Nemecko dáva aspoň demonštratívne najavo, že má aj svoje vlastné záujmy. Naši "pokrokoví bojovníci" naopak pritvrdzujú a snažia sa k nám preniesť novú vlnu "mccarthizmu", ktorú dvíhajú neokoni v Amerike.

         Inými slovami: Nová studená vojna zámorských síl "Nového svetového poriadku" proti vzdorovitému Rusku pokračuje na všetkých frontoch. Nemali by sme si ju prestať všímať. Nemali by sme si nechať zakryť oči ich "tieňovou" vojnou v Iraku. Iba si tam odskočili - a pokrytecké hlavné médiá s nimi. Čoskoro sa na "európske bojisko" vrátia. Kyjev už netrpezlivo čaká, až ho dozbrojí a dajú mu povel. Buďme na to pripravení.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.