Choď na obsah Choď na menu
 


Irak tvrdí, že medzinárodná koalícia podporuje Isil

26. FEBRUÁR 2015 |

EMIL KALABUS |

            Iracká armáda pred pár dňami zostrelila dve britské lietadlá nesúce zbrane pre teroristov Isil


            "Národno bezpečnostná a obranná komisia irackého parlamentu má prístup k fotkám oboch lietadiel, ktoré sú britské a zrútili sa, keď viezli zbrane pre Isil," povedal šéf tejto komisie Hakom al-Zámel, ako uvádza v pondelkovej správe v arabskom jazyku informačné centrum Najvyššej islamskej rady v Iraku. 
Povedal, že iracký parlament k tomu požiadal Londýn o vysvetlenie.


            Tento vedúci iracký legislatívec ďalej odhalil, že vláda v Bagdade dostáva denne správy od ľudí a od bezpečnostných síl z provincie al-Anbar o početných letoch lietadiel US vedenej koalície, ktoré pre Isil do oblastí zabratých teroristami zhadzujú zbrane a zásoby.

            Iracký zákonodarca ďalej uviedol, že toto zakladá skutkovú podstatu Západnej pomoci tejto teroristickej skupine, a vysvetlil, že US uprednostňujú chaotickú situáciu v provincii Anbar, ktorá je severne od miest Karbala a Bagdán, a že nechcú, aby kríza s Isil skončila.

            Vedúci iracký provinciálnej činiteľ hromžil na Západné krajiny a ich regionálnych spojencov kvôli podpore takfiristických teroristov v Iraku, a odhalil, že v oblastiach vyčistených od teroristov Isil sa nachádzali v USA a v Izraeli vyrobené zbrane. 

            "V oblastiach v regióne Al-Baqdadi oslobodených od kontroly Isil sme objavili zbrane vyrobené v USA, v európskych krajinách a v Izraeli, "cituje to spravodajská webová stránka Al-Ahad šéfa provinčnej rady Al-Anbar Khalaf Tarmouze. 

            Uviedol, že zbrane zhotovené v európskych krajinách a v Izraeli boli objavené u teroristov vo východných častiach mesta Ramadi.  Al-Zámel tiež prezradil, že v januári lietadlá anti-Isil koalície zhadzovali zbrane a potraviny pre Isil v provinciách Salahuddin, Al-Anbar a Diyala. 

            Ďalej podčiarkol, že koalícia je hlavnou príčinou toho, že Isil v Iraku prežíva. "Existujú dôkazy a doklady o tom, že USA vedená koalícia poskytuje teroristom Isil pomoc  zhadzovaním nákladov z lietadiel, "povedal v januári FNA. 

            Členovia komisie, ktorú Al-Zámel zostavil, už dokázali, že USA lietadlá pre Isil zhadzovali modernú výzbroj vrátane protileteckých zbraní, a že zriadili vyšetrovaciu komisiu na vyšetrenie tejto záležitosti. 

            "USA zhadzujú zbrane pre Isil pod zámienkou, že nepoznajú polohu pozícií Isil a aj inak sa pokúšajú svojimi tvrdeniami prekrúcať realitu. Uviedol, že jeho komisia zhromaždila dáta a dokumenty poskytnuté očitými svedkami vrátane irackých dôstojníkov a ľudových síl, a povedal tiež:

            "Tieto dokumenty dostala vyšetrujúce komisie ... a budú prijaté potrebné opatrenia k obrane irackého vzdušného priestoru." V januári tiež ďalší vedúci iracký legislatívec zopakoval , že USA vedená koalícia je hlavnou príčinou prežitia Isil v Iraku. 

            "Medzinárodná koalícia je len zámienkou k ochrane Isil a pomoci tejto teroristickej skupine pomocou výstroja a zbraní," povedal Jome Divan, člen bloku al-Sadr v irackom parlamente. Povedal, že to, že koalícia podporuje Isil, je teraz už zrejmé každému, a pokračoval:

            "Koalícia na hlavné pozície Isil v Iraku vôbec neútočila." Koncom decembra poslanec z Bezpečnostnej a obranná komisie irackého parlamentu prezradil, že USA letúne zásobovali organizáciu teroristov Isil zbraňami a muníciou v provincii Salahuddin. 

            Poslanec Majid al-Gharawi konštatoval, že dostupné informácie poukazujú na to, že USA letúne zásobujú organizáciu Isil, a nie len v provincii Salahuddin, ale aj v iných provinciách, ohlásil iracký Tradelink. Dodal, že USA a medzinárodná koalícia "nemyslia boj proti organizácii Isil vážne, pretože majú technologickú silu, ktorou by určili polohu strelcov a zničili ich počas mesiaca." 

            Gharawi dodal, že "USA sa snažia predlžovať dobu vojny s Isil, aby od irackej vlády získali garancie, že budú môcť mať v provinciách Mosul a Anbar základne. " Zdá sa, že opäť platí to čo povedal v roku 1989 zosnulý legendárny americký novinár JF Stone. Hovorieval spoza katedier fakúlt žurnalistiky študentom: "Zo všetkých vecí, o ktorých tu budem hovoriť, si zapamätajte predovšetkým tieto dve slová: Vlády klamú." 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.