Choď na obsah Choď na menu
 


Kto financuje a "vodí" Femen a Pussy Riot?

27. 2. 2015

 

F. Begbie nielen o finančnom pozadí takzvaných radikálnych feministických skupín, ktoré sú len obscénne výkladnou skriňou ďaleko hlbších politických záujmov

            Kostol La Madeleine v centre Paríža poskytuje generáciám katolíkov útočisko, kde môžu rozjímať, modliť sa a dobíjať svoje pomyselné duchovné batérie. Vlani 20. decembra sa však stal svedkom nevídanej oplzlosti: Mladá žena do pása nahá pristúpila k oltáru a predviedla symbolický "potrat", pri ktorom ľudský plod predstavovala teľacia pečeň. Potom sa za kriku prepotratových sloganov vymočila na oltár. Potom už len pre prítomných fotografov vystrihla niekoľko vyzývavých sexuálnych póz, načo v pokoji odkráčala.

Čo je Femen?

Radikálne feministická skupina Femen, špecializujúca sa na akty pouličného pohoršovania, znova udrela a dostalo sa jej očakávanej odmeny v podobe záplavy servilného medzinárodného televízneho, novinového a webového spravodajstva. Šesť rokov po svojom vzniku v Kyjeve sa z Femen stala jedna z najmódnejších značiek v radikálnej politike, so zaisteným spravodajstvom o ich odporných eskapádach - a podľa všetkého nekonečnou radou pohľadných mladých žien, ochotných predvádzať sa pred objektívom.

            Jedovatá kombinácia narcizmu, bojovné ženské rozzúrenosti a večne odhalených pŕs z nich urobila miláčikov médií. Skupina má pobočky v deviatich svetových mestách vrátane Ria de Janeira, Londýna, Frankfurtu, Paríža a Tel Avive.

            Ženy z Femen sa postavili za rad módnych "pokrokových" iniciatív: "vyjadrili" sa ku zväzkom homosexuálov, právam transsexuálov, protestovali na ekonomickom fóre v Davose, v priebehu futbalového Eura 2012 a dokonca aj v mešitách. O ich hlavnom cieli však môže sotva byť pochýb. Je ním Rusko a pravoslávna aj katolícka cirkev.

            Niektorým z ich hanebných útokov možno ťažko uveriť - ako napríklad vlani v Argentíne, kde FEMEN inšpirované ženy dorážali, pľuvali a nakoniec mali sex pred zbožnými ľuďmi brániacimi svoj kostol pred vandalizmom. Minulý mesiac skupina odhalených žien pobehovala okolo svätopeterského námestia, przniace krucifix, než je stihla zadržať polícia.

            Kto teda tvorí Femen a kto toto zoskupenie financuje? Kto ťahá za nitky tých odpudivých bábok? A prečo sú ich urážlivé činy v Európe - tak veľmi citlivé na "zločiny z nenávisti" - spravidla riešené v rukavičkách? To sú len niektoré z mnohých otázok, obklopujúcich skupinu.

Nahota na predaj

            Femen založila v roku 2008 skupina študentiek kyjevskej univerzity, stojacej proti sexuálnej turistike. Hnutie si rýchlo získalo mediálnu pozornosť. Ako ich "hore bez" známosť rástla, stále častejšie aj zaznievali nepríjemné otázky: Ako si môžu dovoliť prenajímať luxusné kyjevskej byty? Čím si nikde nepracujúce dievčatá zaisťujú obživu? Talianske noviny Il Foglia vykonali svoje vlastné vyšetrovanie a odhalili pozoruhodné skutočnosti.

            Každá Kyjevská aktivistka dostáva asi tisíc euro na mesiac a plat vodkyne sa pohybuje okolo 2 500 euro (pričom v Kyjeve má priemerný plat hodnotu asi tristo euro). V západnej Európe sú výdavky vyššie a dievčatá z Femen tak dostávajú tisíc euro na deň.

            Kľúčovým zakladateľom Femen je americký židovský podnikateľ Jed Sunden, ktorý je ostatne hádankou sám o sebe, najmä kvôli svojmu prinajmenšom neobvykle dosiahnutému podnikateľskému úspechu. Po odpromovaní na Macalester College v Minnesote začal Sunden v roku 1993 "tak nejako náhodou" pracovať na súkromne financovanom projekte robení súpisu židovských cintorínov na Ukrajine .

Libertarián, dotujúci prsia

            Už o necelé dva roky neskôr založil vlastné anglicky písané noviny Kyiv Post. "Bol som chudobný chlapec z Brooklynu, čo mal len svoj sen a pár dolárov vo vrecku," opisuje sám seba v tejto dobe. Keďže nevedel nič o podnikaní vo vydavateľstve a len veľmi málo o novinárčine, veľmi spoliehal na dvoch skúsených židovských novinárov - Igora Greenwalda a Briana Bonnera.

            Sny o anglicky vydávaných novinách v postkomunistických krajinách priviedli ku krachu nemálo vydavateľov. Sundenov list však nielen že prežil, ale rástol a rozkvital. Akoby zázrakom získaval Kyiv Post reklamy od aeroliniek a obrích korporácií ako Coca Cola a Phillip Morris, ktoré sa oveľa väčším nezávislým anglicky písaným novinám v Poľsku, ČR a všade inde inak oblúkom vyhýbali.

            Jeho vlastné noviny zakladateľove zázračné schopnosti opísali takto: "libertarián, ktorý verí v nízke dane, minimálne zásahy vlády, slobodu slova a trhu. Predovšetkým však kriticky vníma kremeľské vedenie a hrozbu, ktorú predstavuje pre mladú ukrajinskú nezávislosť. "

            Hanna Hucol, zakladateľka Femen o ňom hovorí: "Bol prvým vplyvným človekom, ktorý si nás všimol, pomohol nám svojimi prostriedkami, dal nám cenné rady, štedro nám prispieval a tiež nám hovoril, ako sme neobyčajné. Tiež nám ako úplne prvý pomáhal s propagáciou a zriadením nášho webu. "

            Sunden vždy odmietal prezradiť výšku darov aj dôvody podpory extrémistkám. " Môžem potvrdiť, že dávam peniaze Femen ", pripúšťa. " Nepoviem ale koľko. Stretnutie s Hannou Hucol na mňa urobilo dojem, a stal som sa priaznivcom jej ideí. Hanna hovorí hlasom mladej, nezávislej Ukrajiny. Hoci sa s ňou nezhodneme úplne vo všetkom, mám za to, že je dôležité podporovať jej skupinu i ďalšie podobné. " Podľa všetkého však svoju podporu ukončil v roku 2011, kedy sa pozornosť Femen odvrátila od katolíckej cirkvi a dievčatá sa pustili do protestov proti sexizmu futbalového Eura.

Ženy jedného muža?

            Sunden však nie je jediným mecenášom Femen. Za každou silnou, nezávislou dievčenskou popovou skupinou spravidla ťahá za nitky veľa mužov. Platilo to v prípade Spice Girls, s ktorých sloganom "Girl Power" prišli marketingoví špecialisti, a platí to aj u Femen, u ktorých úloha Simona Cowella / Svengaliho prinajmenšom na čas pripadla zapálenému ukrajinskému nacionalistovi Viktorovi Svjatskému.

            Všetko vyšlo najavo pri nakrúcaní dokumentárneho filmu o Femen, kde bol Svjatský odhalený ako muž, pokrikujúci na tieto "radikálne nezávislé" ženy drsné rozkazy. Podobne ako v prípade Jeda Sundena predstavuje aj jeho hlavnú politickú agendu nenávisť k Rusku.

On je Femen

            Austrálska režisérka Kitty Green konštatuje: "Je to jeho hnutie a on osobne vyberá dievčatá. Berie len tie najkrajšie, pretože tie robia najvyššie náklady novín. Len najkrajšie dievčatá sa dostanú na titulku ... On je Femen. K dievčatám sa chová naozaj hnusne. Reve na ne a nadáva im do kuriev. "

Dokument ukazuje telefonát Viktora s aktivistkou Innou.

            Viktor: "Dobre. Dobre, Inna, budeš šéfovať zajtrajšiemu protestu. Nemôžem ísť a pripraviť Alexandru, musíš ísť ty. Keď sa priblížia policajti, bite ich tými palicami. "

            Inna: "Jednoducho ich tĺcť?"

            Viktor: "Bite ich do chrbta. Nebojte sa. Alexandre, všetko dopodrobna vysvetli. Povedz jej, do riti ... že sme jej dali 200 dolárov, aby sme ju tam dostali. Vysvetli jej to. Buď tvrdá. Po tom poslednom posranom proteste, ak tento nezvládne, nikto sa po nej nebude znovu zháňať. Nech ide do riti. A nedostane preplatený lístok. Buď na ňu veľa tvrdá. Veľmi. A nenechaj s ňou hovoriť Annu. Alexandra bude prezlečená za diktátora. Na chrbát jej anglicky napíšeme, Spoločne tvoríme históriu '. Napíš si to. "

Femen dvíha kotvy

            Dnes sa Svjatský obáva o život a po výprasku a takmer aj únose "neznámymi mužmi" žiada o azyl na Západe. S Femen už vraj nemá nič dočinenia. Poslednou kvapkou bolo vyrúbanie obrieho kríža v Kyjeve aktivistkami Femen v roku 2012 ako vyjadrenie podpory uväzneným členkám ruskej punkrockovej skupiny Pussy Riot. Ten zničený kríž pripomínal obete Čeky a NKVD z tridsiatych rokov a pobúrení Ukrajinci vtedy požadovali trestné stíhanie páchateliek.

            Až hrozba kriminálneho konania a väzenia donútila Femen zdvihnúť kotvy a zriadiť si nové "veliteľstvo" v Paríži, kde si vydržiava luxusné kancelárie v centre a "výcvikové stredisko" pre ich skupiny po celom svete. Zdroj ich financovania nie je známy. Za svoj vzor má Femen skupinu Pussy Riot.

Kto všetko financuje?

            Ako v prípade Femen i u Pussy Riot je hnacou silou predovšetkým bezbrehá nenávisť ku kresťanstvu všeobecne a k pravoslávnej cirkvi zvlášť. Ale až Israel Shamir prvýkrát zdôraznil, že väčšina prominentných stúpencov Pussy Riot z prostredia ruskej umeleckej a mediálnej sféry tvoria hlavne elity židovského pôvodu. Patrí medzi ne okrem iného satirik a karikaturista Viktor Šenderovič, sociológ Igor Eidman, galerista Marat Gelman, či celebrita a moderátorka Xénia Sobčaková.

            Pussy Riot požíva aj nepriamo podpory Sorosovými peniazmi financovaného Nedu. Ak sa Femen u Pussy Riot niečomu priučili, je to predovšetkým ochrana identity zdroja svojich príjmov. 

            Nedávno prebehla v ich radoch vzbura, keď tuniská aktivistka Amina Sboui opustila hnutie práve kvôli nezodpovedanými otázkam, smerujúcich na zdroje financií. "Neviem, odkiaľ hnutia beriú peniaze. Pýtala som sa ... niekoľkokrát, ale nedostala som jasnú odpoveď. Nechcem byť súčasťou hnutia, vydržovaného podozrivými peniazmi. Čo keď pochádzajú od Izraelčanov? Chcem to vedieť. "

Reklamná  pornoagentúra made in NATO

            Skupinu tiež napadla v spore o údajnú spreneveru jej bývalá brazílska organizátorka Sara Winterová. Nechala sa počuť, že Femen nie sú tým, čím sa zdajú byť: " Femen Ukrajina funguje ako firma alebo reklamná agentúra. Nie je to sociálne hnutie. Možno že skôr mali rýdze zámery, ale tie sú dávno preč. Je to biznis. "

            Zverejnila emaily, kde si ukrajinská líderka Inna Ševčenkova sťažovala na podradnú kvalitu brazílskych dievčat: "Protest pred ambasádou nebol sexy, pretože nohavičky boli moc tesné a dievčatá vyzerali hrubé. Pozor na to."

            Pretrhli mladé ženy z Femen putá, nasadené ich pánmi? Alebo sú spolu s Pussy Riot súčasťou komplikovanej psychologickej operácie NATO k destabilizácii Ruska a zároveň oslabovaniu vplyvu cirkvi sionistickými kruhmi?

            V každom prípade otázky len tak neutíchnu. V prvom rade - prečo majú aj po toľkých nechutných akciách mladé ženy z Femen od médií podľa všetkého naďalej bianko šek na podnecovanie nenávisti? 

            V Anglicku nedávno poslali jedného muža na viac ako rok do väzenia za to, že v reakcii na vraždu Lee Rigbyho hodil slaninu na mešitu. Členky Femen spravidla vyviaznu s klepnutím po prstoch alebo pokutou a nemusia sa obávať žiadnych obmedzení pohybu či cestovania.

K tomu žiadny ďalší komentár nie je potrebný.

Zdroje tu a tu .

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.