Choď na obsah Choď na menu
 


Kto vládne v Izraeli?

Autor: Uri Avner - Publikované: 08.03.2015 13:32

Tlač

Pohľad do zákulisia americko-izraelských vzťahov od známeho izraelského komentátora, ktorý žije a píše v Izraeli. Uri Avner je bývalý bojovník za samostatnosť Izraela, teraz pacifista a patrí k liberálnej skupine priaznivcov izraelsko-palestínskeho dialógu.

Uri Avner je medzinárodne známy izraelský mierový aktivista. Od roku 1945 obhajuje zriadenie palestínskeho štátu vedľa Izraela. V roku 1974 bol prvým Izraelčanom, ktorý sa kontaktoval s vedením Organizácie pre oslobodenie Palestíny. V roku 1982 bol prvým Izraelčanom, ktoré sa stretol s Jásirom Arafatom potom, čo prekročil hranice obsadeného Bejrútu. Má za sebou tri funkčné obdobia v izraelskom Knessete a je zakladateľom hnutia Gush Shalom.Kto vládne v Izraeli?

Ministerský predseda Benjamin Netanjahu, samozrejme.

Zlá odpoveď.

            Skutočným vládcom Izraela je Sheldon Adelson, 81 rokov, americký Žid a kráľ kasín, ktorý sa s bohatstvom 37,2 mld. USD v poslednej tabuľke najbohatších ľudí sveta umiestnil na desiatom mieste. Kto to ale počíta? 

            Okrem kasín v Las Vegas, Pensylvánii, Macau a Singapure vlastní v Spojených štátoch Republikánsku stranu a nedávno prevzal aj obe komory amerického Kongresu.

Patrí mu tiež Benjamin Netanjahu.

            Adelson má osobné vzťahy k Izraelu. Pri schôdzke naslepo sa zamiloval do jednej Izraelčanky. Miriam Farbsteinová sa narodila v Haife, chodila na prestížnu strednú školu, vojenskú službu absolvovala v Izraelskom inštitúte, ktorý sa zaoberal bakteriologickými zbraňami a je to všestranná výskumníčka. 

            Potom, čo jej syn zomrel na predávkovanie, začala sa venovať boju proti drogám, predovšetkým proti konope.

            Adelsonovci sú fanatickí podporovatelia Izraela. Nie však akéhokoľvek Izraela, ale pravičiackeho, rasistického, arogantného, ​​násilného, ​​expanzionistického, okupačného, ​​nekompromisného a kolonialistického Izraela. 

            V "Bibi" Netanjahuovi našli svojho muža. Dúfajú, že jeho prostredníctvom ovládnu Izrael ako svoje súkromné ​​léno. A urobili výnimočnú vec, aby to zabezpečili:   Založili izraelské noviny, ktoré majú za cieľ jediné - podporu záujmov Benjamina Netanjahua. Nie Likude, ni ejaké špecifických politiky, ale Bibiho osobne.

            Pred rokom som vymyslel hebrejské slovo pre tlačoviny, ktoré sú predávané zadarmo. "Hinamon" by sa dalo preložiť ako "darmoviny" a sú určené predovšetkým na ohováranie. To som však ani nesníval o príšere menom "Israel Hayo" ( Izrael Dnes ).

            Ide o noviny s neobmedzenými finančnými prostriedkami, ktoré sú rozdávané zadarmo na uliciach a v hypermarketoch po celej krajine stovkami až tisíckami za to platenými mladými ľuďmi. Izraelčania milujú, keď môžu dostať niečo zadarmo. 

            Israel Hayo sú teraz noviny s najrozsiahlejšou distribúciou v Izraeli a odkláňajú tok čitateľov a príjmov z reklamy od svojho jediného konkurenta "Yedioth Ahronoth" ( Najnovšie správy ), ktorý držal najväčší podiel na trhu doteraz. 

            Yedioth reagoval nahnevane. Stal sa smrteľným nepriateľom Netanjahua. Yossi Werter, komentátor stredoľavicového denníka Haaretz (ktorý má oveľa nižší náklad), dokonca verí, že budúce voľby sa zúžia na súboj medzi týmito dvoma denníkmi. To je veľmi prehnané. 

            Ak posudzujeme politický a spoločenský kontext, je medzi oboma novinami len malý rozdiel. Oboje sú pravičiarske, ultravlastenecké a štvú do vojny, čo je novinársky recept pre zaujatie más po celom svete.

            Yedioth vlastná rodina Mosesova, čo je obchodnícky zameraný klan. Súčasným predstaviteľom tretej generácie vydavateľov je Arnon (Noni) Moses, plachý "veľký šéf" hospodárskeho impéria založeného na tlačovinách. Tlačoviny slúžia jeho obchodom, ale nemá žiadne politické záujmy.

Adelson je jedinečný.

            Stávkovanie je v Izraeli zakázané zákonom. Nemáme tu žiadne kasína a polícia organizuje razie na tajné hráčska brlohy. Keď sme boli mladí, učili nás, že stávkarskí magnáti sú zlí ľudia, takmer ako obchodníci so zbraňami. Berú peniaze chudobným závislým ľuďom, ženú ich do zúfalstva, niekedy dokonca k samovražde. 

            Izraelčania čítajú Israel Hayo (je to predsa zadarmo), nevyplýva však z toho, že by museli mať radi tohto muža a jeho metódy. A tak sa niektorí členovia Knessetu odvážili navrhnúť zákon, ktorý úplne zakáže noviny zadarmo.

            Netanjahu a strana Likud urobili všetko, aby tento návrh zákona zmietli zo stola. V predbežnom hlasovaní (ktoré je nevyhnutné pre návrhy zákonov predložené fyzickými osobami) boli však porazení devastujúcim spôsobom. Za hlasovali dokonca aj členovia vládnej koalície. 

            Kamery zachytili Netanjahua, ako doslova beží do snemovne, aby zaujal svoje miesto pred začiatkom hlasovania. Výsledok bol 43 za, 23 proti. Takmer polovica členov Likude pri hlasovaní absentovala. Minister zahraničia Avigdor Lieberman hlasoval za návrh zákona spoločne so svojou stranou. Rovnako tak ministri strany Ya'ir Lapide a Tzipi Livni. 

            Od predbežného hlasovania do konečného prijatia bude musieť tento návrh zákona prekonať niekoľko fáz. Majú ešte veľa času pochovať ho v niektorom z výborov, ale Netanjahu bol od zlosti bez seba.

            Niekoľko dní po hlasovaní vyhodil Lapida a Livniho z vlády, čo spôsobilo rozpad vládnej koalície a rozpustenie Knessetu.

            Prečo Netanjahu urobil takú hlúposť v polovici svojho tretieho pôsobenia vo funkcii? Má to len jedno logické vysvetlenie: Nariadil mu to Adelson kvôli tomu, aby sa zabránilo prijatiu tohto zákona. Ak je to pravda, stal sa Adelson vrchným zákonodarcom v Izraeli. A možno tiež vrchným "vládotvorcom". 

            Peniaze hrajú stále väčšiu úlohu v politike. Volebná propaganda sa varí v televízii, čo je veľmi drahé. V Izraeli aj v USA plynú do kampane legálnej aj nelegálnej finančné prostriedky, a to priamo aj nepriamo. Korupcia je schválená alebo tolerovaná súdmi. Veľmi bohatí (v Amerike sú eufemisticky označovaní ako "zámožní") majú neobmedzený vplyv.

            Adelson nalial potoky dolárov do posledných amerických prezidentských volieb. Podporoval Newta Gingriche a potom Mitta Romneyho ohromnými sumami. Márne. Ani Američanom sa asi nepáči, že by im mali vládnuť šéfovia kasín.

            Čo sa týka budúcich amerických prezidentských volieb, Adelson odštartoval skoro. Zhromaždil vo svojom riaditeľstve kasín v Las Vegas všetkých popredných republikánskzch kandidátov, aby ich "griloval" na to, ako sú verní jemu - a Netanjahuovi. 

            Nikto z nich si netrúfol odmietnuť pozvanie. Mohli by rímski senátori odmietnuť pozvanie na zhromaždenie organizované cisárom? V Izraeli sú také rituály zbytočné. Adelson - Miri aj Sheldon - vedia, kto sú ich ľudia.

            Zdá sa byť veľmi podivné, aby krajina umožnila cudzincovi, ktorý v nej nikdy nežil, aby mal tak ohromnú moc týkajúcu sa jej budúcnosti, či skôr jej samotnej existencie. Tadiaľ sa sionizmus dostáva dovnútra. 

            Podľa vyznania sionistov je Izrael židovský štát, štát všetkých Židov. Každý Žid na svete patrí k Izraelu, nech už sídli kdekoľvek. Pred niekoľkými dňami Netanjahu verejne tvrdil, že nereprezentuje len štát Izrael, ale všetok "židovský ľud". Bez toho aby sa ho spýtal. 

            V súlade s tým skutočne Adelson nie cudzinec. Je jedným z nás. Je pravda, že nemôže voliť v Izraeli, hoci jeho žena pravdepodobne môže. Mnoho ľudí, vrátane neho, však verí tomu, že ak je Žid, má plné právo miešať sa do našich záležitostí a ovládať naše životy.

            Príkladom je vymenovanie nášho veľvyslanca v USA. Ron Dermer je Američan, rodák z Miami, ktorý sa aktívne politicky angažoval u Republikánov. Vymenovať amerického funkcionára Republikánskej strany izraelským veľvyslancom za vlády Demokratov môže vyzerať zvláštne. Nie je to ale divné, ak Netanjahu konal podľa pokynov Sheldona Adelsona. 

            Bol to Adelson, kto pripravil "čarovný nápoj", ktorý teraz ohrozuje izraelské záchranné lano do Washingtonu. Jeho bábka Dermer povolal republikánskych zákonodarcov - všetci z nich sú už buď závislí na Adelsonovej štedrosti, alebo v ňu dúfajú - aby pozvali Netanjahua k jeho antiobamovskému prejavu pred oboma komorami Kongresu. 

            Kým sa pripravovala táto intriga, Dermer sa stretol s Johnom Kerrym, ale nepovedal mu o Netanjahuovom príchode. Dokonca ani Netanjahu neinformoval presidenta Obamu, ktorý nahnevane oznámil, že sa s izraelským premiérom nestretne.

            Z pohľadu izraelských životných záujmov je čisté šialenstvo provokovať prezidenta Spojených štátov amerických, ktorý riadi prúd zbraní do Izraela a ovláda americké právo veta v OSN. 

            Z pohľadu Adelsona, ktorý chce, aby v roku 2016 bol zvolený republikánsky prezident, to však dáva zmysel. Práve pohrozil, že investuje neobmedzené finančné prostriedky na to, aby zabránil znovuzvoleniu ktorémukoľvek americkému zákonodarcovi, ktorý sa nezúčastnil Bibiho prejavu.

            Sme na pokraji otvorenej vojny medzi izraelskou vládou a prezidentom Spojených štátov.

Hrá tu niekto ruletu s našou budúcnosťou?

Zdroj: AntiWar.com  , preklad: Stan

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.