Choď na obsah Choď na menu
 


Nad vraždami v Paríži sa vznáša veľa otáznikov.

Nad vraždami v Paríži sa vznáša veľa otáznikov. Bezbrehá tolerantnosť nesie rovnako temné ovocie ako islam. Máme zabudnúť? Európe hrozia oveľa horšie atentáty ...

8. 1,2015

 

SVÄTOBOJ CLEMENTIS

 

         Atentát v Paríži vzrušil celú Európu, celý svet. Francúzsky prezident Holland povedal, že to bol útok na slobodu slova a slobodu žurnalistiky. Americký prezident Obama to zopakoval a povedal, že spolu s francúzskou políciou určite atentátnikov chytia. Šťastnou náhodou sa zachránila jedna z členiek satirického žurnálu, ktorá prišla k dverám, kde vykrikovali dvaja ľudia, že sú z Al-Kaidy. Keď otvorila zámok, začali strieľať, schovala sa pod stôl.  Ovládali vraj francúzsky jazyk a stále kričali, že sú z Al- Kaidy, tvrdí.

Náhody?

         Keď vrahovia z redakcie utekali, tri razy sa dostali do prestrelky s políciou, utiekli na aute s ktorým havarovali, potom pomocou zbraní nastúpili do ďalšieho auta a zmizli. Zvláštni teroristi, pred dverami kričia, aby im otvorili, že sú z Al-Kaidy, potom strieľajú a znova kričia, že sú z Al-Kaidy, aby  náhodou o tom nikto nepochyboval.

         Teroristi obyčajne zaútočia, zmiznú a potom sa k činu cez média alebo inak prihlásia, alebo sa rovno odpália. V prípade satirického týždenníka ide o prepadnutie a príčinou mohla byť aj pomsta za niektoré karikatúry, ktoré boli zverejnené. Ale prečo museli likvidovať 12 ľudí a ďalší sú v ohrození života? Pritom boli absolútne suverénni a vôbec sa nebáli a napriek trojitej prestrelke sa im podarilo ujsť. Išlo o dobre pripravený útok a ešte v čase redakčnej porady Charlie Hebdo. Tiež  náhoda?

Nejde o slobodu slova

         Pri všetkom čo sa stalo, vrátane nezmyselných obetí, sa mýli tak francúzsky ako aj americký prezident. V tomto prípade nejde o slobodu slova ani o žurnalistiku. Ide o existenciu  rozporu medzi úlohou štátu a verejnosti, kde štát  nekladie nijaký rámec niektorým činom a tolerantnosť zamieňa za benevolenciu. Spomeňme si na demonštrácie proti tzv. tolerancii manželstvám rovnakého pohlavia vo Francúzsku.

         A čo sa týka samotného satirického týždenníka Charlie Hebdo, s ním sú spojené škandály  neprestajne. Žije jednoducho povedané práve z týchto škandálov. Pred pár rokmi za karikatúry proroka Mohameda tiež čelili útoku. Nie je to však periodikum, ktoré by útočilo len na moslimov, útočí rovnako na kresťanov, židov a podobne. Teda vysmievajú sa im. Otázkou je však ako sa vysmievajú, to nie je satira, ale skôr urážky. 

         Treba tiež povedať, že Charlie Hebdo nie je žiadnym výkvetom slobody slova, ani sa nevyznačuje čítanosťou. Väčšina Francúzov sa práve pre tie urážky vyjadruje o týždenníku veľmi negatívne, čo sa samozrejme odrazilo aj na jeho tiráži – pred koncom minulého roka spustila redakcia slzavé údolie kampane za  svoju záchranu, lebo vraj nemôže vydržať konkurenciu internetových vydaní.

         To znamená, že útok (nech už bol za ním ktokoľvek) bol nie na slobodu slova, ale na jedno periodikum svojvoľnosti a tzv. tolerancie, kde je dovolené všetko a neexistuje úcta k ničomu, k nijakým hodnotám, k žiadnej morálke. Periodikum bolo pod ochranou štátu, napriek tomu, že mu stále vyhrážali. Ale štát nedokázal ochrániť periodikum pred cynickým útokom za bieleho dňa. A teraz všetci spievajú, že išlo o útok na slobodu slova a žurnalistiku.

Ukrajina ..?

         Jedno je isté: Bezbrehá  tolerantnosť sa obyčajne končí tragédiami. Zaujímavé je však aj to, že akási neviditeľná ruka začala riadiť antiislamské kampane v Európe, ako napríklad niekoľkotisícové demonštrácie v Drážďanoch a v celom Nemecku. Teraz niečo podobné  možno čakať aj vo Francúzsku a nemožno vylúčiť, že aj  iných krajinách. Teda na prvom mieste už nie je Ebola, ale islam? Alebo je tu snaha zakryť neúspech operácie Ukrajina a neúčinné sankcie proti Rusku? Na základe antiislamu zjednotiť znova všetkých do jedného frontu, na čele ktorého budú USA, aby tak zachránili svoju reputáciu svetového lídra respektíve oddialili svoj koniec líderstva?

         To samozrejme prinesie radikálny antiislamizmus, ale na druhej strane aj radikálny islamizmus a do dočasného zabudnutia zapadnú obete na Donbase,  kým sa ukrajinská armáda „samovoľne“ nedozbrojí, lebo ako povedal ukrajinský prezident, už teraz je to najdokonalejšia armáda vo svete, ktorá bojuje za Európu a preto z Európy potrebuje stále viac a viac peňazí.

         Existuje však tiež iný možný scenár: Obamovia sa začnú pliesť do vyšetrovania útoku v Paríži, v Charlie Hebdo nájdu karikatúry na V. Putina a postupne prídu k uzáveru, že za útokom je Kremeľ, či Kadyrov a jeho Čečenci, ktorí tiež vedia kričať Allah Akbar. Nezmysel?

         Naozaj začína rok 2015 veľmi zle, a Európe ešte hrozí sociálny ale aj reálny Černobyľ na Ukrajine, potom ako sa do ukrajinských atómových elektrární začnú vkladať palivové články americkej firmy Westinghouse a generál Moroz na Ukrajine dovedie krajinu k ekonomickému kolapsu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.