Choď na obsah Choď na menu
 


Obchod s orgánmi zranených vojakov. Mobilné krematóriá.

Kyjev v problémoch na fronte aj doma: Obchod s orgánmi zranených vojakov. Mobilné krematóriá. Dôstojník prehovoril. Povstali celé dediny. Nepokoj tiež na západnej fronte

1. 2. 2015

 

VÁCLAV DANDA 

 

         Porošenka o tetej ráno budí manželka: "Peter Oleksejeviči, Peter Oleksejeviči, vstávaj!Opolčenci s tebou chcú prerokovať podmienky okamžitej kapitulácie! "Rozjarený Porošenko sa sápe po telefóne, ale manželka kričí:" ... nie telefonicky, oni búšia na dvere! "

         Vtip kolujúci v týchto dňoch v Kyjeve dobre charakterizuje súčasnú situáciu na Ukrajine. Kyjev zabŕda do stále väčších problémov. Otvorený boj medzi "vojnovým" premiérom a "mierovým" prezidentom, ktorého pozícia sa ďalej oslabuje, sa odráža aj v nejednotnom postoji kyjevskej junty pri predstieranom vyjednávaní. Nikto súdny preto neočakával od "tieňových" rokovaní, ktoré prebehli včera v Minsku, že prispejú k vyriešeniu kvadratúry kruhu.

         Jediné, čo by Kyjev prijal, je totiž totálna kapitulácia a vydanie územia Novoruska, do rúk Ukrajinské armády. To čo by nasledovalo, si už zažili dobyté "vyčistené" územia od Kramatorska po Slavjansko. Domobrana však nemá v súčasnej situácii žiadny dôvod ku kapitulácii, lebo na mnohých miestach frontu naopak upevňuje svoje pozície.

 

         Typickým príkladom je situácia Debalceva, mesta kľúčového pre kontrolu nad oblasťou, pretože vytvára spojovací uzol medzi Doneckom a Luhanskom. Práve tu sa Kyjevská armáda a dobrovoľnícke prápory oligarchov dostali do veľmi ťažkej situácie. Cez víkend domobrana ešte viac zovrela vládne jednotky v "debalcevskom kotli". 

         Podľa správ z frontu hrozí u Debalceva rovnaký zámok, do ktorého sa ukrajinské jednotky dostali v auguste pod Ilovajskom a ktorý pre nich znamenal obrovské straty a obrat vo vývoji vojny.

         V posledných dňoch padlo najmenej pätnásť ukrajinských vojakov a ďalšie tri desiatky utrpeli zranenia, oznámil ukrajinský minister obrany. Podľa údajov domobrany sú však straty Kyjeva násobne vyššia. Jeden z veliteľov domobrany Eduard Basurin tvrdí, že v debalcevském kotli drží v obkľúčení 8000 ukrajinských vojakov.

         V obkľúčení sa však tiež ocitá Kyjev na propagandistickom fronte. Náčelník ukrajinského generálneho štábu Viktor Muženko prekvapivo priznal, že jeho armáda nebojujú s regulárnymi jednotkami Moskvy, ako celé mesiace hlása do sveta NATO a "jeho" (ukrajinské aj naše) médiá. "Boje s regulárnymi jednotkami ruskej armády nevedieme," konštatoval Muženko. 

         Problém. Západná propaganda má predsa práve na tomto tvrdení postavenú celú konštrukciu o údajnej ruskej agresii. Preto už druhý deň sa jeho súdruhovia pokúsili toto "omylom pravdivé" oznámenie relativizovať. Od tej chvíle výhovorka stíha výhovorku - no proste ako vždy, keď Kyjevu "ujde" nejaká relevantná informácia.

Domobrana obkľúčila ukrajinskej jednotky u Děbalceva

Priznania: Obchod s ľudskými orgánmi kvitne

         Nebola to však zďaleka jediná nepríjemnosť, s ktorou sa musel tento týždeň Kyjev vysporiadať. Na verejnosť uniklo video majora ukrajinskej armády, ktorý súčasnú ukrajinskú generalitu vrátane ministra obrany a šéfa tajnej služby SBU obviňuje z toho, že sa podieľajú na obchode s orgánmi zranených ukrajinských vojakov. 

         Výpoveď naznačuje, že vojaci sú dokonca zámerne posielaní do vopred prehratých stretov, pretože domobrana dostáva strategické informácie, aby bol počet zranených Ukrajincov čo najväčší. Orgány odobraté ťažko zraneným vojakom potom končia na operačných stoloch európskych súkromných kliník a v telách bohatých "záujemcov".  

         "Nemôžem už zniesť bezprávie, ktoré je spáchané v radoch ukrajinskej armády. Z armády urobili súkromný podnik, ktorý riadi úzky kruh úradníkov a veliteľov. Ide o biznis s dodávkami orgánov našich vojakov do západoeurópskych krajín. Tento obchod riadi osobne šéf tajných služieb a minister obrany. 

         Metóda je nasledovná: Z ministerstva obrany príde zašifrovaný rozkaz, ktorý potom velenie na fronte rozpracováva pre lokálne bojové operácie a prideľuje potrebný počet vojakov podľa ich zdravotného stavu.

         Tieto jednotky sú vysielané na vopred prehraté bojové operácie. Najčastejšie sa tejto plánovanej prehry dosahuje informovaním nepriateľa o miestach dislokácie a bojových úlohách našich vojakov. Ilovajský kotol je toho príkladom. Na evakuácii zranených potom pracujú špeciálne oddiely dobrovoľnícke batalióny, zvlášť Pravého sektora a tiež skupiny zdravotníckeho personálu so špeciálnym vybavením. Vyrezané tela sú potom ničené rôznymi spôsobmi a miznú bez stopy, " priznal na autentickom videu ukrajinský dôstojník.

Dobrý biznis aj pre štátnu kasu

         Tieto slová korešpondujú so správami rozviedky Doneckej ľudovej republiky o troch mobilných krematóriach, ktoré bola vyslané Kyjevom k líniám frontu. "Naša rozviedka zistila v postavení vládnych síl prítomnosť troch mobilných kremačných súprav,"uviedol donecký prezident Alexander Zacharčenko.

         Odporný biznis s ľudskými orgánmi má pre Kyjev ešte jeden dôležitý moment. Okrem astronomických ziskov pre elity z najvyšších vládnych kruhov má aj "národohospodársky význam". Za zmiznutých vojakov, ktorých telá po "operácii", boli spálené alebo zmizli v hromadných hroboch, nemusí vláda platiť pozostalým odstupné a vojenský dôchodok, čo je pre prázdnu Kyjevskú kasu čoraz väčší problém. Rodinám vojakov úrady len oznámia, že ich synovia sú nezvestní, alebo padli do zajatia.

         To je tiež jeden z dôvodov, prečo sa stále väčší počet mužov snaží štvrtej vlne mobilizácie za každú cenu vyhnúť. Podľa dostupných údajov ide už o viac ako milión povolancov. Niekde to vedie až k vzbure celých dedín, tak ako sme toho boli svedkami v minulom týždni v obci Kulučeva v Odeskej oblasti. Tu občania povstali proti mobilizáciu a vyhnali z obce spolupracovníkov vojenskej správy.

Protestujúci proti mobilizácii v obci Kulučeva

Vzbúrenie (nielen) na dedine

         Keď sa s predstihom dozvedeli, že verbovači z vojenskej správy prídu s dvesto štyridsiatimi povolávacimi rozkazmi, celá dedina sa zhromaždila na námestí. V odpovedi na vyhrážky začali občania skandovať "Nie vojne!" A "Chceme mier!" Potom tvrdili, že v krajine nebol vyhlásený vojnový stav a mobilizácia je teda nezákonná - a verbovačov vyhnali. Nakoniec napísali úradom, že nemajú v úmysle rukovať do armády a že akékoľvek pokusy verbovať násilne ich blízkych bude mariť spoločnými silami celá obec.

         Protesty sa čoraz častejšie šíria aj do hlavného mesta a podieľajú sa na nich aj vojaci vracajúci sa z frontu. V piatok zaútočili na budovu ministerstva obrany príslušníci 24. útočného práporu Ajdar. Vyrazili vstupné dvere, so samopalmi v rukách zablokovali dopravu a zapálili pred budovou pneumatiky. Radikalizuje sa však aj civilné obyvateľstvo. Vo štvrtok vyšli do ulíc Kyjeva baníci, ktorí žiadali výplaty a návrat prezidenta Janukovyča. Pred budovou ministerstva hospodárstva a ťažobného priemyslu na námestí Kresčatik ich protestovali tisíce.

         "Vráťte nám Janukovyča, za neho sme výplaty dostávali!" Kričali baníci. Žiadali, aby v už prijatom rozpočte krajiny na tento rok 2015 boli dodatočne vyčlenené prostriedky na stabilné fungovanie odvetvia a výplatu miezd. V opačnom prípade sú pripravení začať štrajk a protesty dramaticky pritvrdiť.

Na západnom fronte nepokoj

         Veľké obkľúčenia (a obchody) neprebiehajú len na východnom, ale aj na západnom fronte. Politici krajín Európskej únie samozrejme majú všetky vyššie uvádzané informácie k dispozícii. Napriek tomu sa ďalej tvária, ako by za postupujúci rozklad a rozpad pučistického režimu na Ukrajine mohla výhradne Moskva. 

         Rokovania s novou gréckou vládou dostávajú sponzorov Kyjeva do podobne neriešiteľných "obkľúčení", aké ich chránenci prežívajú na bojiskách.

Prvé rokovania s predstaviteľmi Syrizy síce dopadli patom - ministri novej vlády sa nepostavili ihneď "na zadné" a súhlasili s pokračovaním sankcií ešte niekoľko mesiacov - ale je zjavné, že ide iba o vyjednávaciu taktiku. Kartu "odmietnutie poslušnosti" v pokryteckej hre proti Rusku môžu vytiahnuť kedykoľvek.

          Kancelárka Merkelová z rovnakých dôvodov zatiaľ odmieta pripustiť akékoľvek zníženie gréckeho dlhu, zatiaľ čo miliardy pre kyjevské bábky potvrdzuje ako na bežiacom páse. Súčasne si však uvedomuje, že v tomto pokri je tým slabším.

         Toto všetko samozrejme nepôjde do nekonečna. Dokonca ani dlho nie. Washington a jeho európski vazali už bojujú na mnohých frontoch naraz. Verejnosť ich klamstvám prestáva veriť, informačná vojna sa pre Západ nevyvíja dobre. Čoskoro sa budú musieť rozhodnúť: buď niečo pustiť a "odpískať", alebo kývnuť washingtonským jastrabom a urobiť ďalší krok do zničujúcej vojny s Ruskom. Čo si vyberú?

         To záleží tiež na nás. Mali by sme im dávať čo najhlasnejšie najavo, že ich politické obchody nebudeme platiť za svojho. S ľudskými orgánmi sa u nás zatiaľ neobchoduje.

Zatiaľ.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.