Choď na obsah Choď na menu
 


Operáciou Atlantické odhodlanie kopíruje NATO Hitlerov plán Barbarossa?

Operáciou Atlantické odhodlanie kopíruje NATO Hitlerov plán Barbarossa? Ukrajina a Pobaltia - ako vtedy? 75 rokov po víťazstve vo vojne Rusko na jej začiatok nezabúda. A my?

22. 3. 2015

 

PETR HÁJEK s využitím zahraničných materiálov prináša analýzu posledných vojenských operácií Západu proti Rusku a zisťuje, že analógia s počiatkom 2. svetovej vojny nie sú vlastne vôbec prekvapivé

            NATO vykonalo na hraniciach Ruska vojenskú operáciu ("vojenské cvičenie") - s názvom Atlantické odhodlanie. Americké jednotky, ktoré sa jej zúčastnili, vojdú zakrátko na české územie. 

            Operácie, z ktorej sa teraz vracajú do Nemecka, sa pozoruhodne podobá plánu Barbarossa uskutočnenom Hitlerom v roku 1941. Prípravy na útok nespadli ani vtedy z čistého neba, ale "cvičili sa" v priebehu 30. rokov minulého storočia. A už dávno nie je žiadnym tajomstvom, že priamo alebo nepriamo sa na ňom podieľal finančný kapitál zo Spojených štátov a Veľkej Británie. Prežívame snáď "čierne déja vu"?

Hra s ohňom

            Operácia NATO Atlantické odhodlanie začala vlastne tiež napohľad "nenápadne": Presunom "dodatočne vyžiadaných" amerických vojenských síl do oblasti Baltského mora. Pod zámienkou ochrany východnej Európy od "ruskej agresie" sa viac ako sto tankov Abrams a BTR Bradley prehnalo cez Lotyšsko. 

            Minulý mesiac bola podobná motorizovaná vojenská jednotka zasa nasadená "na podporu Estónska" v meste Narva. Americké vlajky na tankoch sa trepotali len 300 metrov od hranice s Ruskom. Pripomeňme, že Narva sa zasekáva na východ ako metaforické čepeľ do územia Ruska. Je to iba 100 kilometrov od Petrohradu. Skutočná hra s ohňom.

            Americký generál John O'Connor povedal o provokatívnom nasadení armád NATO v Lotyšsku: "Americké vojská budú zadržiavať agresiu Ruska". A doplnil všetko typicky orwelovským výrokom: "Za slobodu sa musí bojovať, sloboda musí byť ochránená."

                 

Pobaltia ako brána do Ruska

            Operácia Atlantické odhodlanie je najvýznamnejšou z tých, ktoré v poslednom roku viedli Spojené štáty na teritóriu pobaltských štátov a v ďalších východoeurópskych členských krajinách pod hlavičkou NATO. Washington výrazne zvýšil svoju vojenskú prítomnosť v tomto strategicky citlivom regióne, aby dal najavo, že zámerne demonštratívne porušuje predchádzajúce sľuby dané Moskve za jej súhlas so zjednotením Nemecka. 

            Počet bojových lietadiel NATO sa v pobaltskom regióne v predchádzajúcom roku štvornásobne zvýšil, rovnako ako návštevy vojnových lodí NATO v Čiernom mori. S odvolaním sa na údajnú "ruskú agresiu" Washington a ním dirigované vlády Litvy, Lotyšska a Estónska môžu naraz uskutočniť to, čo im doteraz zakazovali dohody ako je napríklad zakladajúci akt Rusko - NATO podpísaný v roku 1990.

            Medzi vojenské cvičenia, prebiehajúce pod velením Spojených štátov, patria okrem iného aj ostré bojové streľby či inštalácie rakiet Patriot a riadených striel. Podobné cvičenia sú plánované v najbližších mesiacoch aj v Poľsku, v Českej republike, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku - a tiež na Ukrajine a v Gruzínsku - pri južnom cípe Ruska. 

            Plukovník amerických jednotiek Michael Foster povedal o týchto ďalších vojenských cvičeniach v Európe: "Na konci leta budete môcť sledovať naše operácie od Baltického až k Čiernemu moru ". 

            To už tu raz bolo. A nie je to tak dávno, aby na to Rusko zabudlo.

 

Hitler tiež tvrdil: Rusko nenapadneme, len cvičíme

            Operácia Atlantické odhodlanie nutne navodzuje historické reminiscencie. Nápadne sa totiž podobá operácii Barbarossa - napadnutiu Sovietskeho zväzu Nemeckom v lete roku 1941. 

            Operácia Barbarossa rovnako ako Atlantické odhodlanie prebiehala od Baltického až k Čiernemu moru s kľúčovými bodmi vpádu cez Estónsko, Poľsko a Ukrajinu, konštatoval dokonca aj Strategic Culture Foundation.

            To by tiež vysvetľovalo akcie kyjevského režime k etnickým Rusom na východe Ukrajiny. V priebehu operácie Barbarossa ukrajinské pluky slúžili ako pomocné oddiely Waffen SS, pričom mali na starosti predovšetkým masové vraždenie miliónov krajanov - Ukrajincov, Rusov, Poliakov, Rómov, Židov a ďalších.

            Operácia Barbarossa, začatá v lete 1941, mala hlboký strategický cieľ: rozdrviť Rusko, respektíve Sovietsky zväz, vnímané ako geopolitického súpera nielen pre Nemecko, ale aj pre ďalšie západné mocnosti, ktoré fakticky vytvorili nacistickú vojnovú mašinériu.

            Ukrajina a pobaltské štáty dnes prijali prakticky rovnakú úlohu, akú hrali v nacistickom pláne Operácia Barbarossa. Iba s tým rozdielom, že teraz neboli zverbované Hitlerom, ale CIA, MI6 a NATO. Motivácia je tiež podobná ako vtedy: silnejúce Rusko predstavuje nepoddajného rivala Ameriky pri jej snahe o celosvetovú hegemóniu.

Nevedia, čo je Rusko

            Len jedno je inak, než pred začiatkom 2. svetovej vojny: Šíriaca sa medzinárodná verejná podpora prezidenta Putina, ktorá je zdrojom hlbokého sklamania vo Washingtone. Práve v tejto súvislosti je dobré "dešifrovať" vojenské signály, ktoré vychádzajú z cvičenia Atlantické odhodlanie. 

            A práve preto je tak dôležité pripomínať si historické rezonancie z minulého storočia. Operácia Barbarossa a vojenské cvičenie Atlantické odhodlanie sú dvoma stranami tej istej mince. Sú súčasťou jednej a tej istej bojovníckej politiky Západu voči Rusku. 

            Vojenskú operáciu v Pobaltí vníma Rusko úplne pochopiteľne práve optikou "pokusu o opakovanie dejín". To ale nikdy nepripustí.

            Operácia Barbarossa postavila Rusko na pokraj skazy. Záchrana stála hrdinské obete miliónov jeho občanov. Zdá sa, že Západ nikdy nepochopil hĺbku utrpenia ruského ľudu.

            A zrejme aj preto dnes mnohí ľudia na Západe, najmä rozmaznaní elitárski vládcovia Washingtonu, nemajú najmenšie tušenie, ako hlbokému odhodlaniu čelia.

Rusi sú naozaj pripravení brániť svoju vlasť.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.