Choď na obsah Choď na menu
 


Peniaze pre Ukrajinu nemá nikto.

Európsky expert: Peniaze pre Ukrajinu nemá nikto - 26.12.2014

         V roku 2015 musí Európa splniť tri hlavné úlohy: vyriešiť krízu na Ukrajine, vrátiť sa k správnym vzťahom s Ruskom a zabrániť tomu, aby sa v Európe presadzovala monetárna politika "kvantitatívneho zmäkčovania".

Taký názor vyslovila prezidentka Európskej laboratória politických prognóz Marie-Helene Caillolová .

         Pani Caillolová, mnohí sa pýtajú: dokáže Európska únia znovu získať dôveru k sebe v očiach svojich členov? Podarí sa nájsť cesta vyriešenia hospodárskej krízy a dôjde k zlepšeniu vzťahov s Ruskom?

         -v skutočnosti sú tieto otázky vzájomne spojené: ak nebude EÚ schopná zastaviť protiruské sankcie, ktoré dusia ako hospodárstvo Európy, tak aj Ruska, potom Európska únia koniec koncov podľahne pokušeniu tlačiť nové peniaze, aby mohla platiť svoje účty. Ukrajina dala najavo "dobrú vôľu", pokiaľ ide o realizáciu reforiem, tým, že dosadila do svojej vlády Američanov a Litovčanov, pretože dúfa, že tak prinúti Medzinárodný menový fond, aby sa pleskol po vrecku.

         Možno, že si Porošenko konečne uvedomí, že peniaze pre Ukrajinu nemá nikto - ani MMF, ani USA, ani Európa. Experti z MMF práve odišli z Ukrajiny so zistením, že tejto krajine chýba 15 miliárd dolárov, nevenovali jej ale ani jediný cent.

Zmienili ste sa o Ukrajine. Môže sa táto krajina vyhnúť bankrotu?

         -Zdá sa, že úlohu nájsť peniaze na to, aby bolo možné vyhnúť sa bankrotu, ktorý opäť hrozí Ukrajine, bude musieť riešiť Európa. Musí nájsť veľa peňazí, peňazí, ktoré ale nemá. Jediná možnosť je natlačiť ich. Problém "kvantitatívneho zmäkčovania" pre Európu to nevyrieši, na rozdiel od toho, čo počujeme, deflácia. Všetko je veľmi jednoduché, rovnako ako v prípade Spojených štátov. Je to ľahká cesta proste zaplatiť. Keď na platby však nemáte prostriedky: účet Ukrajiny (32 miliárd), účet Grécka (245 miliárd), účet za zastavenie prác na projekte Južný prúd pre Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Bulharsko, Rakúsko a všetky ďalšie krajiny zapojené do jeho realizácie (suma je neznáma). Potom ešte účet za Mistrál, kedy bude musieť Francúzsko zaplatiť zmluvnú pokutu Rusku (jedná sa o 2 miliardy) a okrem toho aj komisný poplatok. A samozrejme aj účty za spomalenie hospodárskeho rastu spôsobeného zastavením obchodu s východnou časťou sveta.

Aké to bude mať následky pre Európu?

         -Japonci už netrpezlivo čakajú na európske "kvantitatívne zmäkčovanie", aby sa mohli vzdať vlastnej podobnej politiky a dať svojej mene čas na to, aby sa "spamätala". Finančné trhy čakajú na tento krok veľmi netrpezlivo - aby mohli ďalej žonglovať s nimi lačne pohlcovať prebytočnú peňažnú masu. USA netrpezlivo čakajú na "zmäkčovanie", aby aspoň čiastočne oddialili obnovenie podobných opatrení. Podobné kvantitatívne zmäkčovanie sa ale stane príčinou kolapsu eura, uvedie do chodu ďalšie kolo inflácie a pripraví zbedačené obyvateľstvo Európy o tú maličkú kyslíkovú fľašu, ktorou je deflácia. To úplne naruší fungovanie eurozóny a Európskej únie a donúti kontinent, aby spadol do jamy dolárovej zóny. A bude to voľný pád, ktorý možno pripúta euro k doláru.

Existujú nejaké optimistickejší scenáre?

         - Vyzerá to ako šialenstvo, ak sa k takému scenáru uchýlime, pretože vyhnúť sa mu môžeme ľahko - stačí len jednoducho zrušiť protiruské sankcie. A nie je to ani nijak zvlášť zložité, tým skôr za súčasnej situácie, kedy Porošenko rovnako ako v septembri roku 2014 neustále opakuje, že režim prímeria sa dodržiava, a prezident Putin urobil gesto dobrej vôle tým, že zrušil realizáciu projektu Južný prúd, proti ktorému z nepochopiteľných dôvodov brojila Európska komisia. K obnoveniu dialógu medzi Európou a Ruskom je všetko hotové. V súčasnej dobe existuje reálna hrozba štátneho bankrotu dvoch štátov - Ukrajiny a Grécka. Vo svojom súčasnom vysilenom stave eurozóna takú ranu jednoducho nevydrží. Súčasne sa na Blízkom východe môžu materializovať nové oblasti napätia, ktoré tentoraz môžu skutočne poškodiť už zhoršené vzťahy medzi Európou a Ruskom.

 http://czech.ruvr.ru/2014_12_26/Evropsky-expert-Penize-pro-Ukrajinu-nema-nikdo-1666/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.