Choď na obsah Choď na menu
 


Radičovej perlenie

Proruské výroky Zemana a Fica prilievajú olej do ohňa, myslí si Radičová

5.januára 2015  18:06, aktualizované 18:32| Lidovky.cz

PRAHA -proruské výroky prezidenta Miloša Zemana alebo slovenského premiéra Róberta Fica k ukrajinskej kríze nie štátnické a sú vedome určené tej časti českej a slovenskej spoločnosti, ktorá má sklon ku javu túžby po komunizme. V rozhovore pre ČTK to povedala bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová.

         Skôr než slová sú však podľa nej dôležité činy a v nich sú štáty Európskej únie voči ruskému postupu na Ukrajine jednotné.

"Nie je štátnické prilievať olej do ohňa," reagovala Radičová na otázku, aký vplyv môžu mať kontroverzné vyjadrenia Zemana alebo Fica ku konfliktu na Ukrajine a západným sankciám voči Rusku."Je ale rozdiel medzi slovami a činmi. Všetky členské krajiny Európskej únie schválili sankcie voči Ruskej federácii a v reálnych činoch postupujú spoločne, "usudzuje slovenská premiérka z rokov 2010 až 2012, ktorá sa po odchode z politiky vrátila k profesii sociologičky.

Nostalgie po komunistickom režime

         Pripomenula, že na sankciách voči Moskve sa dvadsaťosemčlenná únia musela dohodnúť jednohlasne, a aj keď ich Fico rovnako ako Zeman kritizoval, pomáha Slovensko Ukrajine dodávkami plynu."Činy sú jednoznačné. To, že je tu iná alebo nejednoznačná rétorika politikov, to je rétorika dovnútra krajiny, ktorá úplne vedome oslovuje tú časť populácie, ktorá má väčší príklon k Ruskej federácii a na nostalgiu po bývalom komunistickom režime, "dodala Radičová.

         Za štátnický prístup k ukrajinskej kríze považuje postoj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej."Tá upozorňuje, že Rusko je súčasťou Európy a nie je možné nenájsť s Ruskou federáciou spoluprácu a spoločnú reč. Je nutné ju nájsť, ale neznamená to, že budeme akceptovať kroky, ktoré sú porušovaním dohôd a medzinárodného práva, "uviedla neúspešná slovenský prezidentská kandidátka. V Prahe v pondelok vystúpila v diskusii k 22. výročiu rozpadu Československa, ktorú organizovala Knižnica Václava Havla spolu s Divadlom Husa na provázku.

         Ohľadom Ukrajiny Radičová očakáva, že východoeurópska krajina bude musieť vyriešiť svoj štátoprávny status."Štátoprávna otázka by mala byť riešená prostredníctvom celoštátneho referenda, pretože inak neskončí potenciál otvorenej vojny a konfliktu, ktorý na Ukrajine je," domnieva sa.

Vývoj situácie na Kryme

         Krym, ktorý vlani v marci napriek nesúhlasu Kyjeva a Západu anektovalo Rusko, a možno aj východnú Ukrajinu, zmietanú v boji medzi vládnymi silami a separatistami, podľa nej zrejme čaká dlhé obdobie nevyjasneného medzinárodného postavenia."Prirovnala by som to analogicky k severnému Cypru,". Jeho južná časť je členom EÚ, zatiaľ čo severnú uznáva len Turecko.

         S imperiálnymi tendenciami Ruska je podľa Radičovej treba počítať aj v budúcnosti."Obávam sa, že nemáme v dnešnej dobe v rámci mierových možností (na Ukrajine) inú šancu ako dôsledne a donekonečna vyjednávať so zainteresovanými stranami a hľadať riešenie, ktoré bude prijateľné predovšetkým pre občanov žijúcich na Ukrajine a v Ruskej federácii, "myslí si slovenská expremiérka.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.