Choď na obsah Choď na menu
 


Tak čo, vyhrala Syriza?

Alexander Mercouris ( viac o autorovi> )

12.3.2015

            Od chvíle, kedy bolo Grécku zaručené štvormesačné predĺženie, dochádza tak v Grécku, tak v anglicky hovoriacom svete k neustálym pokusom tvrdiť, že je to Syriza, a nie jastraby z EÚ, kto bodoval. 

            To je názor Tsiprasa, ale je to tiež názor anglofónnych komentátorov od Jacka Rasmus na krajnej ľavici, po Paula Krugmana z liberálnej ľavice a Ambrosa Evans-Pritchard z pravice.


            Údajne Syriza získala flexibilitu u údajne kľúčovej záležitosti, pri veľkosti rozpočtového deficitu Grécka, čo bolo malé, ale významné víťazstvo nad jastrabmi z EÚ.

            Dovoľte mi jasne povedať, že vzhľadom na okolnosti, v ktorých sa Syriza nachádza, si nemyslím, že mala inú realistickú alternatívu, než vyjednať 4 mesačné predĺženie podmienok. Inak by s najväčšou pravdepodobnosťou riskovala ako Grexit, tak totálny kolaps gréckeho bankového systému, na ktorý jednoducho neboli Gréci v dobe predĺženia pripravení.

            Avšak musím povedať, že si myslím, že to, že Syriza dosiahla nejakého víťazstva, je premrštené. 

            Je evidentné, že Syriza odvrhla šialený návrh Schäubleho a jastrabov, ktorý trvali, bez akýchkoľvek odchýlok, na existujúcom pláne núdzového vyplácania. 

            Avšak to, čo ľudia hovoriaci o "víťazstve" prehliadajú, je, že väčšia flexibilita pri veľkosti primárneho rozpočtového prebytku bola

            1) nie to, čo Syriza sľúbila Grékom počas volieb. Sľúbila zníženie celkového dlhu Grécka; a

            2) je vysoko pravdepodobné, že odchádzajúca vláda Antoniosa Samarasa by tiež vyjednala väčšiu flexibilitu u primárneho gréckeho rozpočtového deficitu bez nejakej drámy a rozladenia, ktorého sme boli svedkami v posledných týždňoch.

            Podstatným tu je, že ak nedôjde k reštrukturalizácii gréckeho dlhu, buď predĺžením lehôt splatnosti, alebo prostredníctvom odpisu dlhu (čo je iste najlogickejšia možnosť), potom je flexibilita pri veľkosti primárneho rozpočtového prebytku obmedzená, pretože podstatou nastavenia absurdného cieľa 4,5% GDP je vytvorenie dostatočného prebytku, aby bolo možno začať dlh splácať. 

            Netreba hovoriť, že vzhľadom k veľkosti dlhu a existujúcim podmienkam splátok by to znamenalo dosahovať takéhoto prebytku po desiatky rokov, čo je niečo, čo by neskutočne zdevastovalo aj ten zvyšok, čo z gréckej ekonomiky zostal, takže to samozrejme urobené nebude.

            Myslím si, že je nanajvýš nepravdepodobné, že by Grécko vôbec nejaký skutočný rozpočtový prebytok malo. Výkon ekonomiky v poslednom štvrťroku 2014 prudko klesol (kedy prepad začal pred vypísaním volieb), zatiaľ čo daňové príjmy sa od začiatku roka prepadli do priepasti. 

            Ak vôbec Grécko malo niekedy v r. 2014 nejaký rozpočtový prebytok (a môj brat verí, že to boli len táraniny), myslím, že je veľmi nepravdepodobné, že by ho malo teraz. 

            Keď je ekonomika v stave, v akom je, myslím, že akýkoľvek plán na primárne rozpočtové prebytky na akejkoľvek úrovni, aby mohlo Grécko zostať v eurozóne a platiť svoje dlhy, je z ríše rozprávok. Som si istý, že Yaroufakis je aspon dosť chytrý, aby to chápal.

            Podľa môjho názoru je jedinou realistickou cestou vpred pre SYRIZU použiť akýkoľvek odklad, ktorý získala (a môže sa ukázať, že je to menej ako 4 mesiace) na prípravu gréckej ekonomiky a Grékov na štátny krach (pretože európske úrady vo svojej veľkej nerozumnosti rozhodli, že krach je nezlučiteľný s členstvom v eurozóne) a na Grexit.

            Dúfam a modlím sa, aby to Syriza pochopila, pretože mi to pripadá ako jediná cesta vpred. Informácie, ktoré dostávam od ľudí v Grécku (vrátane mojich rodičov) sú skutočne ponuré, kedy teraz ľuďom dochádzajú peniaze dokonca aj na základné potreby a ekonomika prakticky stojí.

Podpora SYRIZY zostáva výnimočne silná, ale to nemôže pokračovať príliš dlho.

So did Syriza win a victory? vyšiel 9. marca 2015 na thesaker.is.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.