Choď na obsah Choď na menu
 


Vítanie bratských armád za všetky prachy

PETR HÁJEK 

            Web Slobodné fórum uverejnil trochu zmätenú výzvu: "Bojkotujte bojkot, Pomôžte proti protestom."  

            Čitateľ vzápätí pochopí, že ide o "manifest" americkej Piatej kolóny (vojenská zložka pražskej "lumpenkaviarne). Spontánne "ľudové hnutia odporu", ktoré dunia naprieč republikou po oznámení provokačnej demonštrácie sily US Army na "dobytom" českom území, zamotalo "Dôstojníckemu zboru" hlavy. 

            Manifest je výrazom tohto chaosu. Nie je totiž jasné, aký "bojkot" chcú bojkotovať. Mobilizujú predsa proti autentickým občianskym protestom a vyzývajú k ich bojkotu.

            Znamená to snáď, že chcú bojkotovať svoj ​​vlastný bojkot? Logiku v tom ale nehľadajme. Ide o niečo iné. Peniaze na mieste prvom. A infantilitu - chorobne uviaznutú v detstve.

Slobodná mystifikácia

            Slobodné fórum má príznačný český podtitul: Portál Free Czech Media - Združenie pre slobodnú žurnalistiku . Pekne dvojjazyčne, ako bolo v krajine zvykom za čias nacistického protektorátu Böhmen und Mähren, s tým rozdielom, že teraz nemčinu nahradila angličtina. 

            O tom, ako "slobodní FORIS" vznikli a odkiaľ čerpajú doláre na svoju ​​finančne náročnú prevádzku sme už písali, preto sa s tým nezdržujte. Odcitujme, čo ich trápi:

            "V redakcii Slobodného fóra a sídle združenia Free Czech Media v Prahe prebehla schôdzka aktivistov z niekoľkých občianskych iniciatív, ktorí pripravujú akcie na podporu prejazdu spojeneckých vojakov a chcú zabrániť falošnému dojmu, že Česi vystupujú proti cvičeniam NATO a podporujú agresívnu politiku Ruskej federácie. Taký dojem by mohol vzniknúť, keby televízne kamery svetových televízií nemali iné zábery ako protestné akcie proruských radikálov. "

            To je už samo o sebe celkom komické "priznanie tajného radu" (portál vedie Pavel Šafr). Jeden by povedal, že so svojimi osihotene povyhadzovanými kolegami z mainstreamových médií sa "združili pre slobodnú žurnalistiku". 

            Práve nám namiesto toho v priamom prenose predvádzajú, čo si pod tým pojmom predstavujú. Chcú zabrániť falošnému dojmu, že Česi vystupujú proti cvičeniam NATO. Boja sa televíznych kamier "svetových médií", ktorá by spontánne protesty mohla dokumentovať.

            Tomu je potrebné zabrániť za každú cenu. Veď to by tiež mohla celá propagandistická vojnová kampaň, namierená proti záujmom našej krajiny, ktorú na čele s Českou televíziou vedie už mesiace "pražský americký" mainstream, prísť navnivoč. 

            Ako by to zdôvodnili účtovne americkej ambasáde? Ani peniaze daňových poplatníkov zo Spojených štátov nie sú zadarmo. Každý si ich musí zaslúžiť. Zvyčajne vytvorením mystifikačného dojmu, že všetko je naopak.

 

Priatelia červených knižiek

            Komickosť "slobodnej žurnalistiky" vypláva krásou nechceného na povrch, keď nám oznamujú, kto sa s nimi spojil:

            "Naša skupina, ktorú tvoria okrem iného organizátori novembrových protestov proti Milošovi Zemanovi sa nepasuje do role jedného riadiaceho centra, ale chce iniciovať oblastné koordinačné skupiny a chce ponúknuť ľuďom informácie a metódy" protestu proti protestom "proruských extrémistov a vyjadrenie podpory našim americkým spojencom."

            Racionálny, úsporný systém. Za rovnaké prachy ako tie už americkou ambasádou investované do "červených knižiek", ktorými sčasti zmanipulovaný, sčasti najatý dav mával proti demokraticky zvolenému prezidentovi vlastnej krajiny pri príprave "pražského Majdanu". Stále tí istí "aktivisti":

            "Stretnutia sa zúčastnili: Martin Přikryl a Ondřej Puczok - Podhradí (Červené karty), Jakub Pitron - Noviny České, Tomas Peszynski - Pražský Majdan , John Bok - spolok Šalamún, Robert Pecka - Vítanie americkej armády a Pavel Šafr za Slobodné fórum. (...) Mediálne podporu prisľúbilo aj Echo 24. "

Je teda "nabité". A ako budú "páliť"?

            "V miestach, kadiaľ bude prechádzať konvoj americkej armády a kde bude tiež hroziť riziko hanebných podujatí proruských extrémistov, vzniknú záchytné body, ktoré nazývame" CzechPOINT ", po vzore armádnych checkpointov. Tam sa budú združovať českí priaznivci americkej armády s transparentmi na podporu spojencov. "

            Je nebezpečenstvo, že v tomto okamihu dospelý človek prestane ďalej čítať a pomyslí si, nech si tí trochu prestarnutí puberťáci hrajú svoje "romantické" hlúposti odvodené z televíznych hollywoodskych seriálov na najbližšom pieskovisku. To by však bola chyba. Hlavná zábava ešte len čaká na "spotrebovania".

Tu žijú idioti. Streľba do vlastných radov?

            Hlavný organizátor celého mystifikačného "predstavenia pre západné televízne kamery", sa zveril verejnosti so svojimi pohnútkami v osobnom vyjadrení. Je natoľko patafyzické, že stojí za drobný komentár.

            Pripomeňme, že Pavol Šafr, tragikomická postava českého mediálneho mainstreamu, prešiel takmer všetkými hlavnými novinami čoby šéfredaktor - a odvšadiaľ ho nakoniec vyhodili. Naposledy z Reflexu. Svojim spôsobom ho mám rád, dokonca som ho pred mnohými rokmi nejaký čas (keď ho práve zase odkiaľsi vyhodili) zamestnával vo svojej maličkej firme. 

            Je to "blúznivec našich hôr", ktorého sa nakoniec ujali americkí súdruhovia, pretože jeho "lojalita" na rozdiel od odborných schopností, je "kádrovo nespochybniteľná". Ostatne sám takto opisuje svoju motiváciu k organizovaniu "protestu proti protestom":

            "Skutočnosť, že tu žijú idioti, ktorí chcú zničiť Českú republiku a chcú nás dostať do Ruska ma uráža a znechucuje. Pôjdem sa s nimi napríklad aj pobiť. Už mám toho kremeľského svinstva plné zuby. A za svoju zem a jej slobodu má človek bojovať.

            Chcem byť v NATO a chcem, aby sme boli pevnými spojencami demokratického sveta. Musíme sa jasne vysporiadať s piatou kolónou. A presadiť, že patríme na Západ. Že nie sme barbari. "

            Povšimnime si najprv jeho pekného postoja ku spoluobčanom, čoby idiotom. A tiež príznačná prešmyčka, keď z SOM preskočí v závere svojich tvrdení k MY - "Musíme". Je tiež pekné, že voči odporcom "protektorátneho ťaženia" americkej armády v našej krajine používa termín Piata kolóna. Ale neznalosť pojmov a história španielskej občianskej vojny je v jeho generácii tak hlboká a všeobecná, že mu ju snáď ani nie je možné špecificky vytýkať.

Vodca sa nas ...

            "Dávam prvýkrát po dvadsiatich piatich rokoch dohromady demonštrácie. Či budú nejakí najatí blbci blokovať cestu konvoja NATO, tak tam musíme byť my a musíme im brániť robiť hanbu Česku. Túto akciu budú totiž sledovať všetky svetové televízie a my jednoducho nesmieme zlyhať. Rozbijem doma prasiatko a zaplatím autobusy, aby sme boli všade tam, kde bude vyčíňať Putinova piata kolóna. Už som sa proste nasral . "

            Celkom výnimočne jeho vulgarity nevybodkujeme, hoci sa podobným výrazom inak v bránime. Berme ich ako dokument doby a osobnosti. Je však príznačne komické, keď práve tento človek hovorí o tom, že dáva "prvýkrát po dvadsiatich piatich rokoch dokopy demonštrácie". 

            Chce tým zrejme naznačiť, že nejaké "dával dokopy" pri štátnom prevrate 1989 (možno ho sám celý organizoval). Nejako si ho však napodiv z tej doby nepamätám. Vzhľadom k tomu, že som hneď na druhý deň po pochode na Národnej triede začal "dávať dohromady" Nezávislé združenie novinárov (mladícka nerozvážnosť v tej situácii snáď pochopiteľná), nikde som pána Šafra nevidel. Tým však nechcem relativizovať jeho "kádrový profil", len ukázať v akom snovom podnebí chlapácký vodca protestov proti protestom žije.

            "Dávame sa dokopy s ozvenou, s červenými kartami, s Jakubom Pitronom, s ďalšími. Naozaj to myslíme vážne. V roku 68 som bol bábätko. Ale moja postieľka bola v predsieni, pretože Rusáci strieľali v Karlíne do okien. Môj otec organizoval vysielania rozhlasu. Vadí Vám veľa, že chceme brániť svoju krajinu? "

            To by nám iste nevadilo, súdruh vedúci, lenže vy ste si to vo svojom svätom nadšení zase trochu poplietol. Tí, ktorí nechcú ďalšie armády "dočasne umiestnené" na našom území, sa práve chystajú protestovať. Mal by ste ísť teda s nimi, nie proti nim. 

            Odpustil by som vám, že zo svojej bábätkovskej postieľky v karlínskom byte ste nemohol pochopiť, že nás vtedy neokupovali "Rusáci", ale armády Varšavskej zmluvy, vedenej Sovietskym zväzom.

            Rusi boli totiž prvou a hlavnou obeťou "boľševizmu" dovezeného do Ruska zo Západu - čo vám rozhlasový otecko asi nestačil vysvetliť. Sotva teda pochopíte, že práve v tom sa chce história teraz zopakovať: Dnes tu máme americkú armádu, lídra vojsk paktu NATO, sťahujúceho sa z cvičenia v Pobaltí na základňu okupačných armád v Nemecku. A v Rusku pripravuje Západ nový "Majdan", teda zvrhnutie demokraticky zvolenej vlády - ako vtedy za Lenina.

Masaryk a extrémisti

            "Na českom internete sa množia stránky, na ktorých aktivisti organizujú bojkot amerického vojenského konvoja, ktorý prejde Českou republikou v dňoch 29. marca až 1. apríla. Napospol sa jedná o mladých komunistov a ďalších príslušníkov radikálnej ľavice. Sprava ich však podporujú extrémisti združenia ktorý prevádzkuje dlhoročný spolupracovník Václava Klausa Petr Hájek. "

            Táto pasáž je zvlášť podarená. V Čechách na ňu máme úslovie Podľa seba súdim teba (teda ak ide o to "združovanie"). Tuším, ako musí byť pre bábätko, ktoré fatálne uviazlo vo svojej karlínskej postieľke frustrujúce, že do protestov proti ďalšej okupácii našej krajiny sa zapájajú ľudia bez ohľadu na ich ideové zakotvenie - od ľava do prava.

            Je to ako v tých časoch "karlínskej postieľky" - lenže o tom nič neviete. Aj vtedy bolo zrazu jedno, kto je a kto nie je komunista. Aj vtedy režimové médiá a novinárski kolaboranti "značkovali" odporcov ako "pravičiarov, extrémistov". 

            Nám, protestujúcim a bojkotujúcim, to bolo pochopiteľne jedno. Tak ako dnes. Pretože dospelí vedia, že keď sa republika dostáva do skutočných existenčných problémov, musia ísť "jemnôstky" stranou.

            Najkrajšia je ale predsa len tá magická nálepka "extrémisti". Čím sa asi extrémizmus prejavuje? Napríklad tým, že zverejníme petíciu , ktorá žiada " začatie diskusie vo verejnom priestore " o našom ďalšom zotrvaní v NATO? 

            Nemal by práve takú diskusiu web, ktorý si hovorí Slobodné fórum, vášnivo podporovať? Možno sa dá nájsť jeho "sebakritická" odpoveď v motte, pod ktorým Slobodné fórum funguje: "Tož demokraciu by sme už mali, teraz ešte nejaké tie demokraty TG Masaryk. "

            My, extrémisti, sa neodvolávame na autoritu ľavičiackého prezidenta, ako "Free Czech Media" či súčasný prezident Zeman. Vystačíme si s vlastnou tézou:

            Každý má svoju voľbu: Pohodlne plávať do otroctva, alebo vstúpiť do protiprúdu.

Zdrap papiera zvaný Ústava

            Krása nechceného. Tak sa hovorí výrokom a činom, ktoré "zradne" prezradia svojho autora, ktorý navonok usiluje o niečo opačného. Pavel Šafr túto nechcenú piruetu vo svojom "manifeste" vykrútil neraz. Zrejme najkrajšie je však táto:

            "My sa musíme na prvom mieste chrániť sami. Musíme mať dôstojnosť . Celý problém, prečo si nerozumieme je v tom, že ma ( správne po česky je mne , pozn.PH ) ide naozaj o to raz pre vždy odstrániť z českého myslenia boľševizmus. " 

            Čo takto začať u seba, súdruh? Trochu študovať, naučiť sa český jazyk (a zistiť, že je oveľa farebnejší a bohatší ako angličtina) - a predovšetkým sa zbaviť boľševického myslenia. Teda toho stádovitého primitívneho protiruského bekotu, tupo počúvajúceho finančne zaujímavé rozkazy "centrály" (v tomto prípade v Prahe na Trhovisku, kde sídli US ambasáda).

            Áno, musíme sa chrániť sami. Naša vláda, ako dala najavo súhlasom s "prechodom konvoja" americkej armády cez našu krajinu, nám v tom nepomôže. Je to len protektorátna miestodržiteľská ruka. 

            Ani sa nevzrušuje tým, že "štvordňový pobyt" amerických jednotiek nemala ani právo schváliť. Je to totiž v rozpore s našou ústavou, ktorá túto možnosť dáva vláde len v prípade "prejazdu", ktorý trvá maximálne štyridsaťosem hodín. V tomto prípade mal o "pobyte cudzích vojsk na našom území" konať parlament. Ako to, že ani toto "demokratmi" zo Slobodného fóra nezaujíma?

            Protesty proti americkej vojenskej demonštrácii - fakticky vyhrážke voči "disidentskému postojui" čoraz väčšej časti českej verejnosti, ktorá nesúhlasí s prípravou vojny proti Rusku - sú autentickou reakciou toľko vzývanej "občianskej spoločnosti". Štátna moc s nimi bude mať problém. Ani americká Piata kolóna ich zrejme nezastaví.

            Je úplne jedno, ako protesty spravodajsky "uchopia" západné televízie a ostatné korporátne médiá. Že ich budú chcieť využiť pre ďalšie "vymývanie mozgov", nie je najmenších pochýb. 

            Ľudia, ktorí s ďalším ponižovaním našej krajiny autenticky nesúhlasia, sa na to pripravujú rôzne. Mnohí nám o tom píšu. Preto na záver pridám jeden z listov, ktorý je dobrým protikladom Šafrovho patafyzického puberťáckého bláznenia. 

Nepísalo ho totiž "bábätko":

Prilepšiť si k dôchodku nejakým tým dolárom

Vážená redakcia,

            cena za mávanie červenými kartami (bez materiálu) je známa. Preto sa vás dovoľujem opýtať, či už aj Trhovisko vydalo cenníky pre vítanie vojska, ktoré sa bude s iste bohumilými úmyslami prechádzať po našich cestách. Som "seniorka", a tak by som si rada prilepšila pár dolármi k nepríliš dostatočnému dôchodku. Podľa ceny by som si preto vybrala z niektorých nasledujúcich možností, ak budú v mojich silách:

- Mávanie zástavky (to by som zvládla, ak nebudú príliš veľké),

- Mávanie mávatka (radšej len nejakým menším - občas ma trápi gicht),

- Mávanie kyticou (ak budú dodané zodpovedajúce kvietka, uvijem vlastnoručne),

- Hodenie kytice na Strykera (keby sa to ale vyložilo inak, a ak nejde o vajíčka ani o prezidenta, mohli by ma zavrieť),

- Držanie transparentu (asi nehrozí, lebo, ako vyššie uvedené, mohol by mi upadnúť a mohla by som tak byť obvinená z poškodzovania cudzej veci a následnou povinnosťou nahradiť materiálnu i morálnu škodu),

- Volanie "vitajte" (pochopiteľne v američtine - z mladosti si síce pamätám "zdrávstvujte", ale nepamätám si, že by som to vtedy niekde počula)

- Zabezpečenie špaliera detí spievajúcich "rolautdberl"

- Zabezpečenie bariel po celej trase (vrátane píp, teda),

- Podanie chleba a soli alebo Babišových šišiek (podľa rozhodnutia obstarávateľa),

- Zabezpečenie "asistentky" alebo "asistenta" pre voľné chvíle so znalosťou angličtiny s príplatkom (to by ma vzhľadom k predpokladanému lepšiemu finančnému ohodnotenie zaujímalo, ale vo vojsku sa okrem rôznych percent rôznych ... Filu gerontofilové zrejme nevyskytujú,

- Podľa predchádzajúceho preškolenia rozdávanie upomienkových predmetov (nehádzať plechovkové ani fľaškové pivo, mohlo by dôjsť k zámene s inými fľašami),

- Darovanie CD s piesňou "Dobrrý deň, prraporre hviezd a prruhů" (Bohu žiaľ len v češtine, preklad sa asi už nestihne, a tiež by mohol chýbať jeden z interpretov).

            Uvedené možnosti sú zrejme súčasťou iste kreatívnejšieho a kompletného zoznamu v cenníku, ktorý sa mi však napriek všetkému úsiliu získať nepodarilo:

Neuspela som v Scape (Zväz česko-amerického priateľstva) a konkrétne informácie nevydala ani (zvyčajne v tomto smere) agilná pražská kaviareň.

            Dúfam preto, že mi vaša redakcia poradí, aby som sa mohla na tieto radostne očakávané dni dostatočne pripraviť: MHD mám síce zadarmo, ale na ten kopec je veľmi ďaleko.

S vďaka za pochopenie, s pozdravom

Angela Marie Bukovanský

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.